7 ay önce
7 ay önce

1 Çilek Kaç Kalori

1 porsiyon çilek kaç kalori: İyi bir folik asit, C  vitamini ve mangan kaynağı olan çilek, lif bakımından oldukça zengindir. Kanserden koruyucu etkisi olan çilek kalori bakımından oldukça fakirdir. Bir porsiyon çilek(150 gramında) 48 kaloridir. Bir adet(tane) çilek 15 gram olup 4.8 kaloriye tekabül etmektedir. Sağlığa da birden fazla faydası olan çileğin bir kilogramında da bile 320 kalori mevcuttur.

Çileğin Besin Değerleri;
150 gramında ne kadar karbonhidrat vardır: 8.3(g)
150 gramında ne kadar protein vardır: 1.2(g)
150 gramında ne kadar yağ vardır: 0.6(g)

Çilek Kilo Yapar mı: Herkes meyve yemeyi sever. Yaz aylarının sevilen meyvesi çilek kilo yapar mı? Bu tür soruların gelmesinin temel nedeni birçok diyetisyenin anlaşamamalarıdır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan çilek kilo aldırıcı özelliği yoktur. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin gönül rahatlığıyla tüketebilir. Mevsiminde tüketildiğinde kilo alımına etkisi olmaz. Bu konu üzerinde uzmanların yaptığı açıklamalara göre meyvenin kilo aldırdığını düşünüyorsanız tam mevsiminde yenilmediği veya içinde bulunan hormonlardan kaynaklanır. Çilek kilo yapar mı diye düşünmeden önce çileğin içerisinde ne var diye düşünmek gerekir. Günümüzde hormonlu besinlerin üretimi büyük oranda artmıştır. Bu nedenden dolayı hormonlu olan besinler her ne olursa olsun sağlığa zararlı olduğu kadar kilo alımına da etkisi mevcuttur. Bu durum çilek içinde geçerlidir. Hormonlu olarak yediğiniz çilekler sağlığına olumsuz etkilere neden olabilir. Bunun için satın aldığınız çileğin doğal olduğuna dikkat etmek gerekir.

 

Çilek Kaç Kaloridir Besin Değerleri Nelerdir.

 

Çileğin Faydaları ve Zararları: Dünya genelinde en popüler meyveler arasında yer alan çilek sadece lezzeti ile değil vitamin deposu olarak da dikkat çekmekte. Günde 8 adet çilek yiyerek günlük C vitamini ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak her gün çilek tüketildiğinde LDL(kötü) huylu kolesterol seviyesinin düşmesini sağlamaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlayan Alzheimer riskini azaltan vücut direncini hastalıklara karşı arttıran özellikle de yaşlanmaya bağlı olarak oluşan rahatsızlıklara karşı güçlü antioksidanlara sahip olan çilek, antioksidan bakımından en zengin olan 50 besin arasında yer almaktadır. Şeker hastalarının bir çoğu tatlı tadı nedeniyle çilekten uzak duruyorlar. Ancak çilek kan şekeri seviyesini yükselmesini önlemektedir. Gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. C vitamini içerdiğinden cilde de faydası bulunmaktadır. İçerdiği lif sayesinde uzun süreli tokluk hissi verdiğinden kilo kontrolü yapanların yemesinde bir sakınca görülmemekte. Çilek kemik yapısını koruyan enzimlerin üretiminde kullanılan manganez mineralini içermekte.

 

Paylaşın

Views
  15.137

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.608

  Oğluma Güzel Sözler

  2.986

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.125

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.680

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.