Mutfakların ev içerisindeki kullanımı evin diğer bölgelerine göre çok daha fazla olmaktadır. Mutfak içerisinde insanlar aktif halde oldukları için mutfak dolaplarının tasarımında da buna dikkat edilmesi gerekmektedir. 2021 Mutfak Dolabı Modelleri içerisinde mutfakların çok farklı renk ve tasarımlarla hazırlanması dikkatleri çekmektedir. Mutfak dolaplarında her detayın tasarımında kullanım amacının belirlenmesi oldukça önemli bir durumdur.

2021 yılında mutfak modellerinde tek renk olan beyaz rengin çok fazla kullanıldığı görülmektedir. Özellikle rahati ferah ve geniş bir mutfak ortaya koymak için beyaz rengin çok fazla kullanılması söz konusu olmaktadır. Beyaz renk mutfak dolapları açık mutfak modelli evlerde de evin diğer dekorasyonuna uyum sağlaması amacıyla kullanılmaktadır. Bu model mutfak dolapları temizliğin daha pratik yapılmasında da yardımcı olmaktadır.

2021 Mutfak Dolabı Modelleri arasında Amerikan modeli mutfak dolapları çok fazla kullanılmaktadır. Açık mutfak da denilen bu model mutfaklar son yıllarda trend mutfak modelleri arasında yer almaktadır. Özellikle çok yoğun çaşlışan insanların evlerinde bir taraftan dinlenirken bir taraftan da mutfakta işlerini yapması, aile halkıyla ve misafirlerle daha çok vakit geçirmesi için bu model mutfaklar tercih edilmektedir. Açık mutfak modellerinde mutfak diğer mekanlardan çok ayrı bir tasarıma sahip olabildği gibi evin diğer eşyaları ile uyumlu bir halde de tasarlanması mümkün olmaktadır. Mutfak dolaplarının tasarımında klasik görünümün yanında modern çizgilerle oluşturulmuş  modellere de 2021 yılında rastlamak mümkün olmaktadır.