Amatör Balıkçılar İçin Uzmanından Tavsiyeler

 • Her alanda biliç elde etmek uzun vadede kazanç sağlayan bir anlayış olmakta, amatör balıkçılıkta da oltaya takılan yavru balıkların geri suya bırakılma bilinci, gelecek açısından balık avında süreklilik sağlayacaktır.
 • Özellikle balıkların yumurtlama zamanlarının iyi bir şekilde bilinmesi ve bu zamanlarda avlanma yapılmaması da bilinç kavramını besleyen bir etkendir.
 • Sağlıklı, neşeli, paylaşımcı ve av alanında kirliliğe izin vermeyen amatör balıkçılar yarınlarını düşünen bireylerdir.
 • Amatör balıkçılar avlanma takımlarının temizliğine ve düzgünlüğüne de dikkat etmelidir.
 • Diğer amatörlerle paylaşımlarda bulunmalı ve çevreye rahatsızlık vermemelidir.
 • Amatör balıkçılıkta sabır, sevgi, soğukkanlılığın yanında refleks olarakta sağlam bir duruş gereklidir.
 • Misina seçimlerinde 0,40 gibi daima ince seçeneklerden yana tercih kullanmalı, çünkü bu seçimler balığı korkutmayacaktır.
 • İri balıklar her amatörün hedefidir, bu açıdan iri balık yakaladığınızı hissettiğinizde yavaş yavaş misinanın çekilmesi balığın kovaya girmesi için gerekli püf noktasıdır.
 • Çapa her avda kullanılmaz, çünkü balığı korkutan bir seçenektir. Bu nedenle çapari, lüfer, istavrit, palamut, kolyoz gibi balıklar özellikle çapaya uygun değildir.
 • Tekneyle balık avlanmak ta ayrı bir keyif olmakta, balık avında tercih edecekseniz yanınıza kakıca veya kepçe almak gerekecektir. Çırpınan avınızın misinayı koparması özellikle yüzeyde her an karşılaşabileceğiniz bir durumdur.
 • Tekne ile çıkılan balık avında livar da bir gereklilik olmakta, bunun yerine derin bir kap da işinizi görebilecektir. Tuttuğunuz balıkların suyunu sürekli tazelemeye de özen göstermeli, balığınızın bayatlamaması için bu nokta ihmal edilmemelidir.
 • Amatörlüğün verdiği acemilik ile takım iğnesi derinlere takılabilmekte, özellikle amatör balıkçılar yedek takımlarını avlanma sırasında ihmal etmemelidir.

 

Zehirli balıklar her yerde karşınıza çıkabilmekte bu nedenle bu balık türlerinin iyi bilinmesi de çok önemlidir. Bazı balıkların ise etleri yenilse de zehirli özellikleri bulunmakta iskorpit, çarpan, trakonya gibi balıklar gösterilebilecek örnekler arasındadır.

– Amatör balıkçılarda yerleşen bilinç ile avlanma alanları kirlenmemektedir. Avı tamamladıktan sonra bir sonraki gün veya yakın bir tarihte tekrar ava çıkılacaksa kalan yemlerin av alanına serpiştirilmesi bir sonraki güne hazırlıklı başlamanı için önemli bir detaydır.

 

Paylaşın

Views
  11.935

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.436

  Oğluma Güzel Sözler

  2.171

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.519

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.479

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.