6 ay önce
6 ay önce

Antalya Olimpos

Olimpos (Olympos) Antik Kenti, Antalya’nın 80 km. güneyinde ve Antik Likya Bölgesi içerisindedir. Doğudan Akdeniz’e açılan Olympos (Olimpos) Antik Kenti, Akçay (Olympos Çayı) ile ikiye bölünür. Bu konumu ile tarih boyunca liman kenti olan Olimpos, günümüze gelen antik kentler arasında farklı bir yapı sergiler. Olympos kelimesinin Yunanca kaynaklı olmadığı düşünülmektedir. Bu adın kaynağı ve anlamaı tam anlamıyla açıklanamamakla birlikte, eski Anadolu dillerinden geldiği genellikle “yüksek dağ, ulu dağ” anlamında kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Bu tarihi açıklamadan sonra da biraz Olimpos diğer adıyla Olympos’u anlatmaya başlayalım. Gördüğünüz üzere bu tarihi mekanda tatil yapmak ayrı bir zevk vermektedir insanlara. Sabahları ağaç evlerde uyanmak insanlara çok çekici gelmektedir. Sabahları kalktığınızda kendinize boş bir masa bulup açık büfe olan restaurantlardan yemek yiğerek güne başlamak Olimpos’un ait bir özelliktir. Eğer ki açık büfeyi tercih etmek istemiyorsanız sahilde ki gözleme evlerinde kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltınızı yaptıktan sonra Akdeniz’in masmavi sularında serinlemek isteyenler kısa bir yürüyüş ile sahile varırlar. Bu kısa yürüyüşte dağların arasından geçip mağra tarzında yerlerden geçerek sahile varıyorsunuz. Sahili büyük dağlar ile çevrilmişte olsa gerçekten çok hoş bir yer. Sahilden dönüşte ise antik bir gezi isterseniz yapabilirsiniz. Akşamlarıda yine açık büfe olan restaurantlarda yemek yiyebilirsiniz. Gece hayatının fazla olmadığı Olimpos’a eğer bir tur eşliğinde geldiyseniz Antalya’nın merkezine inilebilirsiniz. Ancak kendiniz geldiyseniz Olimpos’ta fazla eğlence yeri olmadığından ancak bir kac yerde eğlenebilirsiniz ve ya aracınız varsa sizlerde Antalya’nın merkezine gidebilirsiniz. Olimpos’un en çok tercih edilmesinin sebeblerinden biriside otellerin olmaması onların yerine ağaç evlerde kalınmasıdır. Buda doğa ile iç içe yaşamayı sevenlerin tercih ettiği bir özelliktir.

Olimpos (Olympos); Antalya’ya bağlı bir tatil yerimizdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşın

Views
  11.933

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.434

  Oğluma Güzel Sözler

  2.170

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.517

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.479

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.