Balık Avında Kullanılan İĞNE Türleri

BALIK AVINDA KULLANILAN İĞNE TÜRLERİ
Balık avlanırken kullanılan oldukça fazla iğne çeşidi kullanıldığı bilinmektedir. İğne çeşitleri balıkların çeşitliliğine göre farklılıklar göstermektedir.

 

Bazı iğnelere göz atacak olursak; bunlardan biri Aberdeen’dir. aberdeen iğneBu iğne tiplerinin en belirleyici özelliği uzun olan bedendir. iğne boyları Ayrıca kalkan, mezgit, levrek gibi yemi tutan balıklardan iğnenin beden kısmının ağızda kalmasıyla baskıyı dengelemesi ve sağlanması nedeniyle kullanım alanında oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu tip iğnelerin kullanılması balıkların çıkarılmasını da kolaylaştırılmaktadır. Takılma yönü göz önüne alınırken lüfer gibi ısıran balıklarda daha az etkilidir.

 

 

 

 

Göz atacağımız bir başka iğne çeşidine bakacak olursak Kirby olduğu bilinmektedir. kirby iğne En belirleyici özelliği olarak ağız ve dirsek kısmının düşen dirsek şeklinde olmasıdır. İzmarit, lüfer, istavrit gibi ortalama etki gösterir. kirby Midye içi, kesik kurt gibi yemlere bakacak olursak kolayca iğnenin uzununa ulaşılmasında oldukça fazla sorun oldukları göz önüne alınmaktadır. Canlı yemler için bu tip iğnelerin kullanılması çok uygun olmamaktadır. Kıvrımlı dirsek canlı bir balığı oldukça fazla hırpalamaktadır.

 

 

 

 

 

Kişilerin daha çok tekne de ya da önü açık derin iskele ve rıhtımlar da kullanılan olta tipi olan zokalı takım ve kullanımı göz önüne alınırken Lüfer avcılığın da lüks ışığın gece kullanımında tercih edilir.zokalı hırsız Zoka kancanın pala ve sapın bir kısmının içine alınırken üst kısmından bağlamak daha uygun olmaktadır. Zoka oltalarında olta ucunda zoka bulunmaktadır. Yemin daha iyi takılabilmesine yardımcı olabilmesi için zokalara ikinci bir kanca olarak hırsız kanca da kullanıldığı görülmektedir.zoka çeşitleri

 

 

 

 

Limerick, bu tür Kirby’ye oldukça fazla benzerlik gösterse de dirseğin uca dönüş açısı ucun bedene paralel durması ile ayrılır. limerik Dirseğin dövülerek açılmaya karşı güçlendirilmiş bir yapıya sahip olması ilk anda pek görülmeyen bir özelliktir. Özellikle alabalık gibi seri halinde fazla bir hareket eden balıklarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Fly ve kurt kullanımında özellikle tavsiye edilmektedir.

 

coarseCoarse bakacak olursak temelde aynı olan iğneler, limerickten kısa beden ile ayrılmaktadır. İzmarit, kefal gibi emerek yutan balıklarda kullanılmasında daha etkilidir. Yapısına bakacak olursak oldukça kalın bir bedene sahip olması limerickten bedenin daha uzun olduğu bilinmektedir.

Paylaşın

Views
  16.108

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.989

  Oğluma Güzel Sözler

  3.260

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.296

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.748

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.