Balıkçılık ve balığın faydaları

BALIKÇILIĞIN FAYDALARI

Omega-3 ve Omega -6 yağ asitleri açısından zengin olan balıklar, çoklu doymamış yağ asitleri içerdiğinden sağlıklı beslenme tablolarının en önemli besin türleri arasında yer almaktadır. İnsan sağlığı açısından yüksek enerji veren bu yağlar sayesinde ruh ve beden sağlığı açısından koruyucu, düzenleyici ve destekleyici etkiler oluşturacaktır.

Kış aylarında yağ oranı yükselen balıklarda suların ısınması ile kalite düşmekte ve yavanlaşmaya başlamaktadırlar. Bazı balıklar ise karakteristik olarak yağlı özellikler de bulunmakta bunlardan biri olan palamut, koyu rengini de bu özelliğinden almaktadır. Mezgit gibi balıklarda ise su içeriği fazla olmakta etleri beyaz ve yağsız özellikler içermektedir. Kalp ve damar hastalıklarından şeker hastalıklarında birçok hastalıkta koruyucu etkiler oluşturmakta, vücut gelişimi için de en gerekli besin gruplarının en güçlü üyesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bütün bu etkenler bir arada düşünüldüğünde balıkçılığın önemi ortaya çıkmakta, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşadığımız için de farklı pek çok yöre de halkın önemli bir kemsinin geçim kaynağı da olmaktadır. Bu geniş imkanlar karşısında ithalat ve ihracat oranlarının çok gelişmiş olduğu söylenemese de gerek ülkedeki balığa olan talebin az olması gerekse av mevsimlerinde bereketli ağların ortaya çıkması ihracatta önemli bir alan olan balıkçılığın, ülke ekonomisine de katkısı bulunmaktadır. Amatör ve ticari anlamda iki başlık altında balıkçılık yapılmakta, birinde keyif almak esas olmakta, diğerince para kazanmak esas hedef olarak karşımıza çıkmaktadır.

Keyif vermesi dışında Amatör balıkçılığın faydaları:

 • Sağlıklı bir yaşam tarzı için sıkılmadan yapılabilecek bir spordur. Oltanızı alıp avlanma alanına gittiğinizde başlayan bu sporda, olta atıp-çekerken egzersiz yapmış olabilecek, farklı alanlarda nasibinizi aramak için gezinirken de yürüyüş yaparak zindelik kazanabileceksiniz.
 • Günümüzde özellikle büyük şehirlerde var olan koşuşturmaca arasında kendini dinlemek ve stres atabilmek için de çok ideal bir hobi olan olta balıkçılığı, denizle haşır-neşir olarak tüm elektriğinizi atmanıza yardımcı olabilecektir.
 • Sadece spor yaparak sağlıklı vücut sahibi olmayacak aynı zamanda sabırlı ve dikkatli takipleriniz ile zihninizle de hoş bir spor yapmış olabilecek, sabırla beklediğiniz avınız sayesinde kişilik olarak sabra yatkın hale gelebileceksiniz.
 • Hoş ve eğlenceli vakitler için arkadaşlarla yapılabilecek alternatif bir tatil programı olmakta, günün sonunda balıklarınızla kuracağınız masanız ile de özel zaman dilimlerinde ferah ve huzurlu vakitler geçirebileceksiniz.
Paylaşın

Views
  15.474

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.755

  Oğluma Güzel Sözler

  3.087

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.165

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.705

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.