Balıkçılıkta Alınacak önlemler

Balıkçılık yapmak keyifli ve dinlendirici vakit geçirmek için oldukça iyi bir aile sporu olmaktadır. Ancak, bu keyfi sağlayabilmek için bazı önemler alınması ve uyulması gerekmektedir. Özellikle çocukların güvenliği oldukça önemlidir.

Aslında balıkçılık tehlike yaratacak bir faaliyet değildir. Fakat hava koşullarının ani şekilde değişmesi ya da güneş altında uzun süre durulması sonucunda oluşan rahatsızlıklar, böcek ısırması, suya düşme, acemiliğin getirdiği hatalar olarak kancanın vücudumuzun herhangi bir yerine batması sonucu olumsuzluklar yaşanabilir.

Balıkçılığın keyifli yapılabilmesi ve devamlı olabilmesi için balıkçılığa uygun hava koşullarının olması gerekmektedir. Sorunlarla karşılaşıp keyfinizin kaçmaması için balıkçılık yapmaya çıkmadan önce hava koşullarını öğrenmenizde yarar var.

Balıkçılık yapmaya gittiğiniz mevsime ve o günün hava şartlarına göre giyinmeniz gerekir. Evinizden çıkarken hava güzel olsa bile havanın değişebileceğini düşünerek yanınıza koruyucu kıyafetler almanızda fayda var. Su kenarlarının iç kısımlardan daha soğuk ve serin olduğunu bilmeniz gerekir.

Kayalık bölgelerde balıkçılık yapacaksanız ayakkabınızın altının kaymaz tabanlı olmasına özen gösteriniz.

Kişisel güvenliğinizi sağlamak için kıyıdan ya da tekneden avlanma yaptığınızda yanınızda küçük bir İlk Yardım Seti bulundurmalısınız. Bu setin dışında ise;

 • Güneş losyonu

 • Yara Bandı

 • Güneş Yanık Kremi

 • Böcek Kovucu Sprey

 • Küçük Dürbün

 • Taşınması Kolay Panço ya da Yağmurluk yanınızda bulunması gereken bazı malzemelerdir.

GÜVENLİ BALIKÇILIK İÇİN ÖNEMLİ ÖNERİLER VE İLKELER

 • Yeni Başlayanlar İçin

Öncelikle, kamışla olta atma tekniğini öğrenmeleri gerekmektedir. Atma sırasın hem kendilerini hem çevrelerini etkileyecek tehlikeli ve yanlış yan atma şeklinden kaçınmalıdırlar.

 • Şapka Takın

Hem gözlerinizi güneşten korumak için, hem de başınızı yazın sıcaktan, kışın serinden korumak için şapka takmanız gerekmektedir.

 • Güneşten Korunun

Her zaman güneşten korunmanıza yardımcı olabilecek kıyafetler giymeniz gerekmektedir. Güneş ışınları cildiniz, gözünüz ve dudaklarınızda olumsuz etkiler bırakabilir. Güneşten koruyucu kremleri açıkta ve güneşe maruz kalan boyun, kulak gibi tüm cildimize uygulamalıyız.

 • Güneş Gözlüğü Kullanmaya Özen Gösterin

Balıkçılıkla ilgilenen herkesin güneş gözlüğü kullanması önemlidir. Özellikle polarize güneş gözlükleri suda gözüken güneş yansımasından ve güneşin zararlı ışınlarından gözlerinizi korur. Ayrıca su altındaki balıkları rahat görmenize de yararlı olacaktır.

 • Yanınızda Sıvı Bulundurun

Özellikle yazın vücudun su kaybını önlemek amacıyla çok fazla sıvı almak gerektiğinden yanınızda soğuk içecekler bulundurmalısınız. Kış mevsiminde ise sıcak içecekler bulundurmalısınız.

 • Böcek Kovucu Sprey Kullanın

Sivrisinek, kene, böcek ısırıklarından korunmak için yanınızda böcek kovucu sprey bulundurmalısınız. Bu sırıklar sadece rahatsızlık vermez bunun dışında bulaşıcı hastalık taşıma riskini de barındırır.

 • Bulunduğunuz Mevsime Göre Giyinin

Bulunduğunuz mevsime uygun kıyafetler giyin. Ani değişen hava koşullarına, rüzgâra ve yağmura karşı korunmalı kıyafetleri yanınızda bulundurun.

SU GÜVENLİĞİ VE ALINACAK ÖNLEMLER

 • Kıyıda ya da teknede balık avı yapılırken can yeleği giymenizde oldukça fayda vardır. Üstünüze tam oturan ve kaymayan bir can yeleği seçmelisiniz ve hareketlerinizi kısıtlamamasına dikkat etmelisiniz.

 • Teknedeyken ya da dalış esnasında alkollü olmamaya özen göstermelisiniz.

 • Dalış esnasında konumunuzu belirlemek için dalgıç bayrağı kullanmalısınız.

 • Mutlaka ilk yardım bilgilerini de öğrenmeniz gerekmektedir.

SOĞUK SUYA GİRMEK YA DA SUYA DÜŞMEK

Kış ve Sonbahar mevsimlerinde tekne kazası nedeniyle soğuk suya girmeniz ya da düşmeniz sonucunda hipodermi tehlikesi yaşamanız tüm hayatınızı etkileyebilir.

Soğuk Suya Düşen Kişi ya da Kişileri Kurtarmak; Göl, nehir ya da denize düşen kişileri kurtarmak için sizin de suya atlamanız asla tavsiye edilmez. Böyle durumlarda kurtarma işinin özel olarak eğitimini almış ve donanımlara sahip olan cankurtaranlara bilgi vermeniz gerekmektedir.

Böyle Durumlarda Yapmanız Gerekenler; Suya düşen kişi ya da kişileri kurtarabilmek için öncelikle etrafınızdaki nesnelerden yardım almalısınız. Halat, olta kamışı ya da bulabilirseniz bir ağaç dalı uzatarak suya düşen kişinin tutmasını sağlamalısınız. Dengenizi koruyarak kıyıya çekmeye çalışmalısınız. Suya düşen kişi uzanamayacağınız bir mesafede ise yedek lastik dahi iş görebilir. Teknede bulunuyorsanız suya düşen kişiye teknede bulunan can yeleği, can simidi ya da minderlerinizden atabilirsiniz. Suya düşenin kişinin etrafında tekneyle dolanarak rüzgârı engellemelisiniz ve motoru durdurmalısınız. Teknenin ağırlığını muhafaza edebilmek için teknenin arka kısmından kişi yukarı çekmelisiniz.

YILDIRIMDAN KORUNMA YOLLARI

Yaz mevsiminde yağışlı havalarda genelde yıldırımlar meydana gelmektedir. Böyle havalarda şimşek çakması ya da yıldırım tehlikesi oluştuğunda;

 • Kıyıda bulunuyorsanız ve açık arazideyseniz ayrı gruplar halinde bulunmamalısınız. Metal içeren eşyaları kullanmayın; şemsiye gibi.

 • Su üzerindeyseniz mutlaka karaya ulaşmalısınız.

 • Metalik eşyalardan uzak durmalısınız. Otomobil lastikleri yalıtkan maddeleri barındırdığı için otomobil içerisinde bulunmak güvenli olmaktadır.

 • Açık arazi gibi yerlerde bulunuyorsanız yere çömelmiş durumda oturun, kesinlikle yere uzanmamalısınız. Böylece zemin ile temasınızı en aza indirmiş oluyorsunuz.

 • Böyle hava şartlarıyla karşılaştığınızda telefon direkleri ya da ağaç gibi büyük nesnelerden uzak durmalısınız.

 • Eğer teknede bulunuyorsanız; yıldırım ihtimaline karşı tüm elektriğe bağlı olan eşyalarınızı çıkarmalısınız ve mümkün oldukça metal eşyalardan uzak durmalısınız.

GÜNEŞ YANIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

Son birkaç yılda deri kanserinin gelişme tehlikesi %800 oranında artış göstermektedir. Ayrıca cilt kanserlerinin de %90 oranı güneşle alakalı olmaktadır. Güneş koruma faktörü 30 olan koruyucu bir krem seçmeniz gerekmektedir. Bu rakam, güneş koruyucusu olmadan güneşe maruz kaldığınızdan 30 kat daha korunmalı olduğunuz anlamına gelmektedir.

Yapılması Gereken Başlıca Cildinizi Güneşten Koruma Yöntemleri Şu Şekildedir;

 • Güneş koruyucusu kullanmalısınız ve her 2 saatte vücudunuza yenilemeniz gerekmektedir. Böylece güneşin zararlı ışınlarından yani UVA, UVB ışınlarına karşı korunmuş olacaksınız.

 • Ayrıca dışarı çıkılmadan en az 30 dakika önce güneş koruyucunuzu cildinize uygulamanız gerekmektedir.

 • Şapka kullanmanız yararlı olacaktır.

 • Zararlı güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatler yani 10.00 ile 16.00 saatleri arasında açık havada durmamaya ve direkt olarak güneşe maruz kalmamaya özen göstermelisiniz.

 • Balık avına çıkacağınız gün bulutlu olsa bile güneş koruyucunuzu ihmal etmemelisiniz. Çünkü bulutlar güneş ışınlarını sadece %20 oranında azaltmaktadır. Koruyucu kullanarak cildinizi koruma altına almanız gerekmektedir.

Paylaşın

Views
  15.137

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.607

  Oğluma Güzel Sözler

  2.986

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.125

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.679

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.