6 ay önce
6 ay önce

Bebek Çamaşırı Nasıl Yıkanır?

Yenidoğan bebek çamaşırları yıkarken dikkatli olmak gerektiği benzer biçimde, bebek 1 yaşına gelene kadar, bebeğin giysilerini ayrı yıkamak gereklidir. Bebek giysilerinde, basit deterjan ve yumuşatıcı kullanmak, bebekte cilt problemlerinin görülmesine yol açabilir.

Bebek Giysileri Iyi mi Yıkanmalı?

 • Bebek giysileri elde ya da çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Lekenin durumuna gore, kıyafetin iyi mi yıkanacağına karar verebilirsiniz. Rahat lekeler için elde yıkamayı tercih edebilirsiniz.
 • Bebeklerin giysileri, öteki kıyafetlerden ayrı olarak yıkanmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkayacaksanız, bebek giysileri ile öteki giysileri ayırmanız gereklidir.
 • Bebek giysilerini yıkarken, basit deterjanlar kullanmak bebeğin cildine zarar verir. Bundan dolayı, daha kimyasal içermeyen ya da daha azca kimyasal içeren bebek deterjanları kullanabilirsiniz.
 • Bebek giysilerini yıkayacağınız sıcaklığa ve kullanacağınız deterjan miktarına itina göstermelisiniz. Devasa yükseklikte sıcaklıkta yıkanan kıyafetlerin rengi solacağı benzer biçimde, düşük ısı bakterilerin ölmesini engelleyecektir.
 • Fazla oranda deterjan kullanmak, giysilerde kimyasal madde kalmasına niçin olabilir. Dolayısıyla, deterjan mümkün olduğunca azca kullanılmalıdır.
 • Bakteri ve mikrop artışını engellemek için, kirli bebek giysileri uzun süre bekletilmemelidir.
 • Bebeklerin giysilerini yıkarken, giysilerin yıkama yönergeleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bakteri ve mikropların ölmesi için 40 ile 60 aşama içinde ısı kafi olduğu şeklinde, daha yüksek ısı giysilerin zarar görmesine yol açabilir.
 • Bebek kıyafetlerinin yanı sıra, bebeğin çarşaf takımları, peluş oyuncakları, havluları şeklinde eşyalar da azca oranda bebek deterjanı kullanılarak yıkanmalıdır.

Bebek Giysileri Iyi mi Kurutulmalı?

 • Bebek kıyafetlerinin temiz bir ortamda kurutulması önemlidir. Eğer bahçeniz var ise, giysileri yıkamak için rüzgarlı ve açık günleri seçin.
 • Bebek giysilerini kurutma makinesinde kurutmak, çoğunlukla bakteri oluşumuna neden olur. Bundan dolayı, kurutma makinelerini seçmeyin.
 • Giysileri kurutmak için, öğleden ilkin ve öğleden sonraki saatleri tercih edin. Sabah fazlaca erken saatler ile akşam saatleri, havadaki oksijen oranının azaldığı zamanlardır.
 • Bebek kıyafetlerin kapalı alanda kurutulması doğru bir tercih değildir. Giysiler, ev içinde odada kurutulacaksa, pencereler açık bırakılmalı ve temiz havanın içeri girmesi sağlanmalıdır.
 • Bebeklerin giysilerini yıkamak kadar, kurutmak da önemlidir. Tam olarak kurumamış giysiler, bakteri oluşumuna niçin olacağı benzer biçimde, kirli havada kurutulmuş giysiler de evlatların solunum sistemine zarar verecektir. Bu yüzden, bebek giysileri, ne olursa olsun açık havada kurutulmalıdır.

Bebek Giysileri Iyi mi Ütülenmeli?

 • Bebeğin giysilerini ütülerken, devasa yükseklikte ve buğu kullanmamaya dikkat edin.
 • Buharlı ütüleme de, giysiler nemlenebilir. Giysileri katlayıp dolaba yerleştirmeden ilkin, tamamen kuru olduğuna güvenli olun. Rutubet, bakteriler için daima ideal bir ortam oluşturur.
 • Ütü esnasında pamuklu kıyafetlerin sertleşmemesine dikkat edin. Sertleşen giysiler bebeğin cildinin tahriş olmasına yol açabilir.
Paylaşın

Views
  16.076

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.976

  Oğluma Güzel Sözler

  3.250

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.294

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.746

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.