6 ay önce
6 ay önce

Depresyon Nedir – Belirtileri – Tedavisi

Depresyon, psikoloji alanında ruhsal bozukluk olarak incelenen bir hastalıktır. Evet, yanlış duymadınız depresyon bir hastalıktır. Hem de beyin kimyasından kaynaklanan bir hastalık. En basitinden örnek vermek gerekirse serotonin (mutluluk) hormonu daha az salgılanır ki kişi gerçek anlamda mutlu olamaz. Yapılan araştırmalara göre depresyonda olan hasta bireylerin beyin fonksiyonları daha farklı işlemektedir. Depresyon; sıkıntı, stres ve bunalım gibi durumlarda kullanılabilir ama her sıkıntı hali bir depresyon anlamına gelmez. Halk arasında sıradan sıkıntı duygudurumu depresyon olarak isimlendirilmektedir. Ve 3 gündür depresyondayım gibi yanlış ifadeler kullanılır. Depresyon, normal bir sıkıntı hâlinden çok daha yoğun ve şiddetlidir. Ve en az 2 haftadır sürmesi gerekmektedir ki depresyon adını alsın. Geçici stres ile karıştırılmamalıdır. Biri geçici diğeri sürekli olan bir durumdur. Peki Depresyonun belirtileri nelerdir?

Depresyon Tanısı – Anketi – Testi
– Hayattan zevk alamama. Daha önce keyif alınarak yapılan bir işlere karşın ilginin kaybedilmesi.

– Bitmeyen yorgunluk hissi ve sabah yorgun, mutsuz uyanamama, aşırı uyuma (Bazen uyumakta güçlük ve uyku bölünmeleri, kabuslu rüyalar)

– İsteksizlik,tembellik, motivasyon ve enerji kaybı

– Cinsel İsteksizlik

– Bir türlü anlaşılmayan kas ağrıları

– Sigara, alkol kullanımın artması

– Değersizlik hissi

– Aşırı sinirlenme ve hayatı adaletsiz, saçma bulma

– İntihar Düşünceleri

– İştah kaybı ve bazen de çok yemek

– Gelecek kaygısı ve korkusu

– Dikkati toplamakta güçlük, hâyal kuramama, düşünememe

– Takıntıların başlaması

– Yutkunma güçlüğü, nefes darlığı, baş dönmesi ve ağrısı

– Mide – bağırsak problemleri (sık tuvalete çıkma gibi)

– Yoğun sıkıntı hali sürekli bunalma – daralma

– Kendine bakmama, öz bakımı azaltma

– Her olayda karamsar olma, aceleci davranma, hep olumsuz düşünme

– Devamlı bir huzursuzluk hali, özgüven kaybı, yetersizlik hissi ve kendini güçsüz hissetme

Yukarıdaki depresyon belirtilerinin 3 veya daha fazlasını 2 haftadan fazla bir süredir yaşıyorsanız büyük ihtimalle depresyondasınız demektir. Depresyon ciddi bir hastalıktır ve büyük bir acı verir kesinlikle kuruntu değildir. Tedavi edilmediği taktirde daha kötü sonuçlara yol açabilir. Hastalığı yaşayanların yarısında ise hastalık, zamanla tedavisiz bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Ancak bu zor süreçte psikolog ve psikiyatrist ile beraber çalışılmalıdır. Psikologların psikoterapi seansları ve psikiyatristlerin yazdığı antidepresan ilaçlar ile %80′e varan başarılı sonuçlar elde edilebilir. Hasta önce hastalığını kabul etmeli, onu tanımalı ve tedaviye açık olmalıdır. Şun da belirmekte fayda var ki depresyon, tek seansda (hipnoz cart curt) ile tedavi edilemez. Hastalığın altında yatan temel sebep ortaya çıkarılmadığı taktirde bunlar geçici ve para tuzağından başka bir şey değildir. Ağır vakalarda ise hastaya elektroşok uygulanılabilir. Depresyon tedavisi bu şekildedir ve muhakkak sabırlı olunmalıdır. 1-Antidepresanlar 2-Psikoterapi. En bilinen ve geçerli olanıdır. Sadece ilaç kullanımı veya sadece psikoterapi orta ve ağır vakalar için yeterli değildir. Peki depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanlar bağımlılık yapar mı? Kilo aldırır mı? Yan etkileri nelerdir – ne kadar sürer?

Antidepresan ilaçlar bilinenin aksine bağımlılık yapmaz, beyne zarar verme aksine beynin daha iyi ve sağıklı çalışmasını sağlar. Yan etkileri (aşırı uyuma, terleme, sık tuvalete çıkma, ağız kuruluğu vs) geçicidir 2. hafta gibi sürebilir. Bazı antidepresanlar (bkz: paxera) kilo aldırabilir bazıları ise kilo vermenizi sağlayabilir. İlaçlar 2. haftadan itibaren yavaş yavaş etkisini göstermeye başlar. Asla aceleci davranılmamalı ve sabırlı olunmalıdır. İlaçlar doktor gözeti altında alınmalı, kullanılmalı ve kesinlikle uzman onaysız doz arttırma/azaltma/bırakma gibi işlemler yapılmamalıdır. Bu son derece yanlıştır. Hastalık tamamen iyileştikten sonra en az 6 ay ilaca devam edilmelidir.

Şimdi de depresyon en çok kimlerde görülür? konusuna değinelim. Çocukluğu iyi geçmemiş, hastalık hastası, aşırı mükemmelliyetçi ve içine kapanık olan kişilerde daha çok rastlanılsa da hemen herkes depresyon hastalığına yakalanabilir. Her 4 kişiden biri hayatı boyunca en az 1 kez depresyona girmiştir. Belki de hiç ummadığınız mutlu kişiler bunu yaşamış veya şuan yaşamaktadır.

Depresyon, tedavisi olan bir hastalıktır!

Din ve eğitim düzeyi ile ilişkisi yoktur. Dinine bağlı bir kişide de görülebilir ateist olan birisinde de… Ve ailesinde depresyon hastalığı olan bireyler risk altıntadır yani genetik etkisi vardır. Aile tutumları da büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bir olaya bağlı olmaksızın da görülebilir. Peki Depresyon kimlerde görülür?

– Kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla rastlanılır.
– Travma yaşamış kişilerde (boşanma,ölüm vs)
– Kronik hastalığı olanlarda
– Sosyal fobi ve panik atak hastalarında
– Riskli dönemler kadında doğum sonrası ve menopoz dönemi, ergenliğe geçiş dönemi (her yaşta görülebilir bebeklerde dahi -bebeklerde anneden ayrılmada görülür genelde.)
– Guatr (tiroid) bezlerinin çok çalışması durumunda (az çalışması panik bozukluğa neden olabilir)
– Her meslek grubunda görülebilir
– Bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak görülebilir.
– Prolaktin değerinin yüksek olması da etkileyebilir.
– Omega3, B – B12 – D vitamini eksiklğinde

Depresyona eğitimli – eğitimsiz herkes yakalanabilir. Ruhsal çökkünlük olarak ifade edilen depresyon örneğine en çok İngiltere’de rastlanılmaktadır. Devamlı yağışlı geçen günler ve iç karartıcı havalar başlıca rol oynamaktadır. Ancak her ülkenin genel bir sorunu haline gelmiştir. ABD, Türkiye, Kanada her ülkede bir problem teşkil etmektedir. Depresyon ciddi ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Depresyon gerçek mi gibi sorulara böylece cevap getirmiş olduk.

Ufak bir bilgi verecek olursak ortalama her 4 insandan biri hayatı boyunca en az 1 kez depresyon atağı geçiriyormuş. Genel kültürünüzde bulunsun.. Ayrıca depresyon bir karakter zayıflığı ve güçsüzlük değildir.

Depresyon Çeşitleri nelerdir?
Minör Depreyon (Hafif)
Kronik Depresyon (hafif seyreden ama uzun süren)
Manik Depresyon (bipolar bozukluk, iki uçlu depresyon; bir dönem çok mutlu bir dönem çok mutsuz olma)
Majör Depresyon (Ağır)
Mevsimsel Depresyon (Yaz depresyonu, kış depresyonu)

Depresyon hastalığı tedavi edilmezse hastalığa başka psikolojik sorunlar da eşlik edebilir. Bunların başında panik atak ve panik bozukluk vardır. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), sosyal fobi de sayılabilir. Anksiyete bozuklukları da eşlik edebilir. İntihar vakalarının %50′lik bir kısmı yani yarısı, depresyondan kaynaklanmaktadır. Depresyon ve intihar sık görülen ikililer arasındadır. Bu nedenle depresyonda olan birine nasıl davranmalıyız diye soracak olursanız aile yakınlarına büyük görev düşer, sevgi ve şefkat gösterilmelidir. Aşırı sorumluluk verilmemelidir. Boş tesellilerde bulunulmamalıdır (aman sen de takma kafana). Sosyal ortamlara girilmesi sağlanılmalıdır. Psikolog ve ilaçlı tedavi yöntemi birlikte yürütülmeli, hastanın intihar dan bahsetmesi fazlası ile dikkate alınmalı,önemsenmelidir. Hasta yanında olumsuz, moral bozucu şeyler konuşulmamalı ve pozitif olunmalıdır. Ve unutulmamalıdır depresyon ilaçsız tedavi edilemez! Bir kez depresyon geçirmiş kişinin bir daha geçirmesi %40, iki defa geçirenin %60, üç ve daha fazla geçirenin %70 ihtimaldir.

Depresyonan kurtulmak için yeni hobiler (kitap okuma, balık besleme, yüzme, radyo dinleme vs) edinilebilir. Sevilen işler daha sık yapılabilir. Aşırı kafein (çay,kahve,kola) azaltılabilir. Aşkın stres üzerinde olumlu etkisi denenebilir. Haber (ölüm,tecavüz,kaza) gibi moral bozucu şeylerden kaçınılabilir. Sosyal ortamlara daha sık girilebilir. Sinema, tiyatro ve opera gibi sosyal kültür ortamlarına dahaa sık girilebilir. Bitkisel çaylar denenebilir. Ufak bir tatile şehir dışına çıkılabilir. Nefes egzersizleri denenebilir. Allaha sığınılabilir. Alkol ve sigara bırakılabilir. Spor yapılabilir veya spor merkezine yazılabilinir. Bol bol gezilebilir. Rahatlatıcı müzikler dinlenebilir. Bebek sahibi olunabilir,bakılabilir,sevilebilir. Sevdiğiniz arkadaşlar ile vakit geçirebilir. Ertesi gün kalkmanızı sağlayacak amaçlar bulunabilir. Fast food’dan kaçınılabilir. Yemek ve uyku düzene sokulabilir. Mutluluk -serotonin- üreten çikolata aşırıya kaçmadan tüketilebilir. Cinsel hayat düzene sokulabilinir. Motivasyon sağlayıcı ve komedi filmler izlenebilir. Karikatür, mizah dergileri okunabilir. Meditasyon (yoga) denenebilir.

Depresyona giren kişi hayata daha da sıkı sarılmalıdır. Depression yaşamınızın doğru gitmediğini gösterir bu nedenle hayatınızda değişikle gidin. Sıkıntılarınızı ailenizle başkası ile paylaşın içinize atmayın. Örneğin ağlayabilirsiniz. Hayır demesini bilin. Bol bol duş alın su rahatlatır. Size sıkıntı veren insanlar yerine eğlenceli, pozitif insanlarla birlikte olun!

Depresyon için dua
Günde 3 kez okunulur. (İnşirah suresi)
1. Elem neşrah leke sadrek
2. Ve vada’na ‘anke vizreke
3. Elleziy enkada zahreke
4. Ve refa’na leke zikreke
5. Feinne me’al’usri yüsren
6. İnne me’al’usri yüsren
7. Feiza ferağte fensab
8. Ve ila rabbike ferğab

Paylaşın

Views
  11.938

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.442

  Oğluma Güzel Sözler

  2.172

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.520

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.480

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.