6 ay önce
6 ay önce

Diş Çekimi ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Biraz korku ve biraz heyecan ile dişinizi çektirmeye karar verdiniz. İlk aşamada “acaba farklı bir tedavi yöntemi var mıdır?” Gibi soruları da kafana taktınız. “Acır mı? Acırsa ne kadar acır?” Dediniz ve en sonunda çürük/hasarlı dişinizi/lerinizi çektirdiniz. Size göre en büyük aşama bitti ve artık diş sağlığı konusunda sorun kalmadı. Aslında asıl sorun şimdi başlıyor. Zira, diş çekimi sonrası yapılması gerekenler çok önemlidir. En ufak bir hatada enfeksiyon kapabilir, daha ciddi bir soruna neden olabilirsiniz.

Peki, Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • İlk olarak çekim işleminden sonra ki 48 saat içerisinde şişiklikler söz konusu olabilir. Bu, ilk iyileşme aşamasına bağlı bir durumdur ve heyecan yapmayınız.
 • Diş çekimi sonrasında bazı rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıkları önlemek maksadı ile, eczanelerden acetaminophen ve/veya ibuprofen satın alarak ağrıları kesebilirsiniz. Tabii, bu konuda doktorunuz daha iyi yol gösterecektir.
 • Diş çekimi sonrasında, dişin çekildiği bölgede bir kan pıhtısı meydana gelir. Bu pıhtı, iyileşme evresinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, uzun kamış ile içecek tüketmek, pıhtının bulunduğu kısma el ve/veya dil ile müdahale etmek gibi unsurlardan kaçınarak, pıhtının zarar görmesini önleyin.
 • Diş çekimi ile birlikte 1 hafta içerisinde sadece 2 veya 3 kez ağzınızı çalkalayın. Direkt olarak diş fırçalama ya da benzeri bir müdahale yapmayın. Çalkalama ise, yavaş ve dikkatli olmalı. Tükürme aşamasında asla hızlı hareket edilmemeli.
 • Doktorunuz, çekim sonrasında antibiyotik kullanımı önermiş ise; eğer var olan problemler gözle görülür şekilde kaybolmuş ise, gene kullanmaya devam edin. Doktorunuzun son kullanma günü olarak belirttiği süre içerisinde kullanmayı bırakmayın.
 • Çekim sonrasında günlük bazda 7 ila 8 bardak kadar su ve/veya meyve suyu içmeniz faydalı olacaktır.
 • Ayrıca, çekimi takiben 48 saat boyunca sadece sıvı ağırlıklı hafif besinler tüketin ve çok dikkatli olun.

Evet, sevgili comaam.com takipçileri; diş çekimi sonrasında dikkat etmeniz gereken temel bilgilerimiz bu şekildedir. Eğer, diş çekimi sonrası ağrı ve/veya kanama gibi sorunlar olur ise, ilk aşamalarda doğaldır. Fakat, sürekli oluyor ise mutlaka doktorunuza danışarak hareket edin. Ayrıca, doktorunuza çekim sonrası nelere dikkat etmeniz konusunda mutlaka danışın ve daha detaylı bilgi alın.

 

Paylaşın

Views
  11.934

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.436

  Oğluma Güzel Sözler

  2.170

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.518

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.479

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.