7 ay önce
7 ay önce

Diş Eti Hastalığı (Piyore) Hakkında Genel Bilgiler

Halk arasında piyore olarak bilinen diş eti iltihabı, dişi saran kemik ve dişeti dokularının iltihaplanmasıdır. Piyore gözle görünen diş etini değil ayrıca doku içerisindeki kemiği de etkilemesinden dolayı çürükçül olmayan dişlerin bile sarkmasını ve çekilmesine neden olmaktadır.

Diş etindeki iltihaplanma birkaç aşamadan sonra tam olarak kendini göstermektedir. Öncelikle dental plakta mikropların diş üzerindeki birikmesinden kaynaklanan bölge de yani aşırı mikrobiyolojik aktiviteden sonra bakterilerin ürettikleri atıkların diş etine nüfus ederek iltihaplanmaya başlarlar. Bu durumu erken bir şekilde nasıl önlerim? Diyenler için dental plakın tamamen yok edilmesi mümkün değildir çünkü burası her gün tüketilen gıdadan sonra burada renksiz ve saydam bir tabaka olarak diş üzerinde belirir bunun tek çaresi her gün dişleri fırçalayıp fırçanın ulaşamayacağı yerlere diş ipi gibi yardımcılarla tam bir günlük diş sağlığı yapılması gerekmektedir.

Bu hastalığı tam evreye ulaşmadan anlayabilmek mümkündür bunun için hastalığın bazı belirtileri oluştuğundan erken müdahale etmek gerekir bu belirtiler arasında ise ağız kokusu, kırmızı ve sis dişetleri, ağızda tat bozukluğu, diş etlerinin çekilerek diş kökünün açığa çıkması gibi olaylarla ağız sağlığımız hakkında fikir edinebiliriz. Tedavisine gelecek olursak diş eti iltihabının ön aşamadaki halindeyken tedavisi çok kolaydır. Bu tedavi süresince doktorunuz dişlerinizi diş taşlarınızından arındırıp tedavi için uygun bir diş fırçalama tekniği gösteriminden sonra geriye kalan iş size düşmektedir. Ne kadar iyi bir bakım sağlarsanız dişlerinize o kadar kısa sürede sağlığınıza kavuşmak mümkün olacaktır.

Paylaşın

Views
  16.078

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.976

  Oğluma Güzel Sözler

  3.250

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.294

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.746

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.