Drop Shot Tekniği

Çok farklı avlanma teknikleri bulunmaktadır. Günümüzde bulunan yeni yeni teknikler verim olarak çok daha iyi sonuçlar alabilmektedir. Bunlardan birisi de balık avında drop shot tekniği olmaktadır. Açık denizlerde keşfedilip uygulanmaya başlanan bu yöntemin en verimli olduğu sahalar yüksek basınçlı göl alanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu teknikteki ana mantık balığın dikkatini çekebilmektir. Bunun için yem derinlik az olan yerlerde kurşun yardımı ile su altında tutulmaktadır.

 

Daha sonra balığın dikkatini çekebilmek için yeme hafif hafif sürükleyerek hareketlilik kazandırmak gerekecektir.Canlı yem her avlanma tekniğinde verimli sonuçlar ortaya çıkarabilmekte ancak bu teknikte çok daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

 

Balık avında drop shop tekniğinden iyi sonuçlar alabilmek için kullanılacak alan iyi seçilmelidir.

Derinliği olan göller en iyi seçenekler olurken deniz kenarındaki dik yamaçlarda bu tekniğin verimli sonuçlar sağladığı mekânlar olabilecektir. Kıyı kesimlerde çok tercih edilmese de çabuk sığlaşan alanlarda başarılı sonuçlar ortaya çıkarabilecektir. Tekne avcılığında da tavsiye edilmekte suni yemlerle olabilse de her zaman ilk öneri canlı yem seçeneklerinden yana olmaktadır.

Bu teknikte takımın hazırlanması da çok basittir. Takımın en önemli kısmı en alt kısımda bulunan kurşundur. Üst kısmında gövde bulunmakta ve iğne kısmı da doğrudan bu gövde üzerine monte edilerek kullanılacaktır. Kurşunla iğne arasındaki mesafe balık avına göre değişiklik arz etse de 15 cm-100 cm arasında bir değer almalıdır. Bu takımda dikkat edilmesi gereken püf nokta iğnenin bağlanış şeklidir. Palomar adı verilen düğüm balık avında drop shop tekniğinin en önemli kısmını oluşturmaktadır. palomar düğümde doğrudan gövde üzerinde bulunan iğne yerine halka düğümde kullanılabilir.

İğne seçimlerinde halkalı palalı seçenekler tercih edilmelidir. iğne seçimlerine göre kısa veya uzun pala malzemeler kullanılabilir. Kurşun ağırlıklarında ise kullanılabilecek aralık 10 ile 200 gram arasında olacaktır. Tekne ile avlanılacağında derin alanlarda ise kurşunun ağırlığı fazla olmalı özellikle akıntılı alanlarda bu ağırlığın fazla olmasının başarılı etkileri olabilecektir. Tek iğne ile oldukça verimli bir avlanma gerçekleşebilmekte isteğe bağlı olarak iki iğne de daha fazla olmamak kaydı ile kullanılabilmektedir. Silikon tercihlerinde ise şeffaf tercihler önerilen seçenekler olmakta, 5-7 cm aralığındaki bu yemler başarılı avlar için ana malzemesi olacaktır.

Önemli bir püf noktası daha kaliteli ve sağlam misina ile av takımının oluşturulmasıdır. Takımın kullanılmasında ise ilk önce misinanın boşluğu alınmalı ve kurşun ağırlığı ile küçük darbelerle avınızın dikkatini çekmek için küçük dokunuşlar yapılmalıdır. Misina gerildikçe silikon yem hareketlenecektir. Bu açıdan da oldukça pratik bir avlanma tekniği olmaktadır. kullanılan avlanma tekniği ne kadar teknik ayrıntı içerirse başarılı olma olasılığı o kadar fazla olabilecek ve av zaman aralığı o kadar bereketli geçecektir.

 

Paylaşın

Views
  16.076

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.976

  Oğluma Güzel Sözler

  3.250

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.294

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.746

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.