7 ay önce
7 ay önce

Dut Yaprağı Nedir ?

Dut Yaprağı Nedir ?

Dut yaprağı, yeşilimsi, damarlı şekilde, genişten incelerek uzayan, 20 cm kadar boylanabilen bitkidir. Meyveleri beyazımsı ve morumsu renktedir. Meyvesi kullanıldığı gibi yapraklarının da bir çok kullanım çeşidi vardır. Dut yaprağı, bir çok hastalığın şifasında kullanılmaktadır.

 

Dut Yaprağının Faydaları

 • Kalp ve damar sağlığına karşı iyi gelir.
 • Boğaz ağrısı ve bronşitlere karşı iyi gelir.
 • Karaciğer rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
 • Egzama tedavisinde kullanılabilir.
 • Vücudu güçlendirir ve direnç sağlar.
 • Mideyi rahatlatır.
 • Adet dönemi sancılarını keser.
 • Damar sertliğine karşı iyi gelir.
 • Diş ağrılarını giderir.

Özellikle yapraklardan hazırlanan çay ile vücut direncini arttırıcı özelliği vardır. Öksürük ve boğaz ağrılarını giderici özelliği vardır. Karaciğer rahatsızlıklarına karşı da bir çok faydası vardır.

Dut yaprağının yanında meyvesi de bir çok rahatsızlığa karşı faydalı gelmektedir. Özellikle meyvesinden yapılan dut pekmezi boğaz ağrılarına, öksürüğe, mide rahatsızlıklarına karşı faydalı gelmektedir.

Ayrıca vücuttaki oluşan kanamaları dut yaprağı ile tampon yapılarak kanamayı durdurur. Yaprakları çok güçlü bir idrar söktürücüdür. Bunların yanında ateş düşürücü etkisi de vardır.

Dut Yaprağının Kullanımı

Yemeklerde kullanılabilir. Çayı yapılıp kullanılabilir. 1 tutam dut yaprağını, 1 su bardağı suyun içerisinde kaynatınız. 8-10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra süzerek kullanıma hazırlayabilirsiniz.

Paylaşın

Views
  15.217

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.639

  Oğluma Güzel Sözler

  3.025

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.138

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.686

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.