5 ay önce
5 ay önce

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Bankalar, bâzı özel durumlar için sahibi olduğunuz kredi kartlarının üzerinden ek kart çıkartabilmektedir. Hemen her bankanın böyle bir uygulaması olduğunu söylememiz gerekir. Bu işlem, genellikle ebeveynlerin çocukları için kredi kartı çıkarmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca erkek kullanıcılar da, eşlerine bu neviden ek kart çıkartabilmektedir. Peki, ek kart nasıl çıkartılır?

Bu işlem için, ek kart çıkartılacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ancak 16 yaş ile 18 yaş arasındaki çocuklar içinse, veli muvafakatnamesi gerekmektedir. Bu şartlar yerine geldiği takdirde asıl kart sahibi, internet bankacılığına sahipse oradan, mevcut bilgileri ile ek kart başvurusunda bulunabilir. Her bankanın, ek kart için yapılacak olan başvuru sayısını kısıtladığını da belirtmemiz gerekmektedir. Bu sınır, bankalar tarafından genellikle on olarak belirlenmiştir.

Ek kartlara, ayrıca bankanızın şubesinden ek kart başvuru formu doldurularak da başvurulabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra telefon bankacılığı da başvuru için kullanılabilen mecralardan biridir. Ek kartın limitlerini, asıl kart sahibi belirlemektedir. Böylece çıkartılan ek kart, farklı bir kart hüviyetinde değil; asıl kartın limitleri doğrultusunda alışveriş yapabilen bir araçtır. Ancak ödeme hususu ise, çoğu banka tarafından ayrıma tabii tutulmuştur. Yani ek kartların ödemesi, asıl karta değil yine çıkartılmış olan bu ek karta yapılmalıdır.

Çocukları şehir dışında üniversitede okuyan aileler için oldukça yararlı olan bu ek kartlar, Türkiye’de sıklıkla tercih edilmektedir.

Paylaşın

Views
  11.801

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.380

  Oğluma Güzel Sözler

  2.136

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.488

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.465

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.