7 ay önce
7 ay önce

Etkili ve Sorunsuz Diyet Yapmanın Yolları!

Kilolarınız sizi sürekli olarak sizi rahatsız ediyor ve bu konuda tam olarak ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? O halde, diyet yapmanın yolları konusunda sizler için yaptığımız ufak araştırma sayesinde sizler de bir nebze de olsa neler yapabileceğiniz hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Malum, bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetlerde her zaman sonuç hüsran olmaktadır.

Sağlıklı ve Kolay Diyet Yapmanın 3 Farklı Yolları

1) Psikolojik Güç ve Düşünce Kontrolü

Diyet yapmanın en temel yoludur. Kendinizi psikolojik olarak hazırlamanız ve düşüncelerinizi açlık hissine karşı kontrol etmeniz çok mühimdir. Eğer, yemek istediğiniz anlarda psikolojik olarak kendinizi farklı bir konuya odaklayabilir ve düşüncelerinizi o an yemek yeme isteğinden ayırabilir iseniz başarılı olmanız kaçınılmaz olur. Zira, bir çok kilo sorunu ve yapılan diyetlerin yarıda kalma nedeni doğrudan psikolojik olarak hazır olmamak ve yemek yeme isteğini düşünmeye başlayınca bunu engelleyememek şeklindedir. Bu konuda psikolojik olarak uzman bir destek alabilir, gerektiği yerde bir psikolog ile yapacağınız terapiler sayesinde yemeğe karşı olan düşüncelerinizi, açlık hissini daha rahat kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

2) Sık Sık; Ama Az Az Besin Tüketimi

Sürekli olarak besin tüketmek istiyorsunuz ve kendinizi aç olarak hissetmekten alı koyamıyorsunuz. O halde, sizler için en doğru yol sık sık yemek yemek olacaktır. Fakat, her seferinde elinizden geldiğince az besin tüketmeniz gerekir. Yani, gün içerisinde 3 öğün besin tüketimi yapmak yerine 6-7 öğün kadar besin tüketin. Fakat, her öğünde olabildiğince az tüketin ve çok farklı besin gruplarından vücuda vitamin, mineral gibi ihtiyaçlar verebilmek adına tüketim yapın. Böylelikle vücudun kendini aç hissetmesi, yemeklerden uzak durmanın vereceği stres ile baş etmeye çalışması gibi durumları önlemiş olursunuz.

3) Farklı Uğraşlara Yönelmek, Beyni ve Vücudu Meşgul Etmek

Gün içerisinde bir insanın sık sık besin tüketmesinde ve çok yemek yemesinde ki en temel etmen boş vakitlerdir. Zira, bilgisayar karşısında zaman geçiren; televizyon izleyen, tüm gün herhangi bir uğraş yapmadan “boş” bir şekilde gezinen insanlar sürekli olarak mutfağa gider, yemek yeme dürtüsü artar ve doğal olarak zaman içerisinde obezite sorunu söz konusu olur. Bu bağlamda, spor yapmak, çeşitli organizasyonlar, geziler ve/veya bir çok farklı aktivite içerisinde yer almak sizi sürekli olarak meşgul edecektir. Doğal olarak gün boyu meşgul olan ve hareket halinde olan vücudunuz, boş vakitlerde olduğu gibi sürekli olarak yemek yeme isteği duymayacak, duysa dahi bunu size tam olarak yansıtamayacaktır. Zira, bir iş ile meşgul olan beyin ve vücut farklı bir unsura doğrudan odaklanamaz.

Sizlerinde gördüğü gibi, diyet yapma hususunda her ne kadar çok fazla yol olduğu söylense de, aslında 3 farklı temel yol bulunmaktadır. Yapacağınız tüm diyetler ve atacağınız tüm adımlar ise; bu şekilde 3 temel unsurun etrafında şekillenmektedir. Eğer, sizler doğru bir şekilde hareket edebilir ve bu üç temel yoldan birine göre kendinizi hazırlamayı başarır iseniz; etkili bir diyet yapma şansına da sahip olabilirsiniz. Unutmayın, her işte olduğu gibi; diyet konusunda da en öncelikli unsur inanmaktır.

Paylaşın

Views
  15.755

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.864

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.