6 ay önce
6 ay önce

Genital Siğiller

Genital siğiller kadınlarda da erkeklerde de genital bölgede HPV yani Human Papilloma Virus enfeksiyonu sonucunda oluşan, bazen sadece tek bir yerde, bazen ise birkaç yerde oluşabilen ağrısız kitlelerdir. Bu kitleler bazen bir toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi, bazen de 5cm boyutuna ulaşabilirler. Genital siğillerin görünümü karnabahara benzemektedir.

HPV Nedir?

Human papilloma virüsünden dolayı oluşan, genelde cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır HPV.

HPV nasıl bulaşır?

Korunmasız cinsel ilişkide partner tarafından bulaşabilir. Bir cinsel ilişki gerekmeksizin ten teması halinde de bulaşabilir. Bunların dışında. HPV olan birinin iç çamaşırını veya havlusunu kullanma yoluyla da bulaşabilir

HPV’nin görülme olasılığı nedir?

HPV genelde cinsel ilişki durumu aktif olan 18- 26 yaşları arasında ki kişilerde görülmektedir. Bunların dışında, bakir ve bakire insanlarda da görülebilir.
HPV bulaştıktan sonra bir süre gizli enfeksiyon olarak kalmaktadır. Kişiden kişiye göre ortaya çıkma süresi değişebilmektedir. Birkaç hafta içinde kendini gösterebileceği gibi, yıllar sonra da ortaya çıkabilir. Çok nadir durumlarda ise hiçbir şekilde kendini göstermez.

Paylaşın

Views
  11.939

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.442

  Oğluma Güzel Sözler

  2.172

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.520

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.480

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.