7 ay önce
7 ay önce

Gribe Karşı Nar ve Portakal

Milattan önceki dönemlere dayanan bir hastalık olan grip bu süreç içerisinde bir çok mutasyona uğraması sebebiyle her yıl yeni ve değişik bir salgına yol açarak karşımıza çıkmaktadır.

Grip virüsü ilk olarak M.Ö 412 yılında Hipokrat tarafından tanımlanmıştır ve bilinen 3 ana tipe sahiptir. İnfluenza ismini verilmektedir. Hastalığın belirtileri içerisinde çok yüksek olmayan ateş, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, halsizlik, gözlerde kızarıklık ve kas ağrısı gibi etkiler görülmektedir. Grip yılda 1 ya da 2 kez salgın olarak ortaya çıkar ve bu özelliği ile  sürekli kendisini yenileyen özelliği ile kendisini göstermektedir. Salgınların oluşmasında en önemli etkenler arasında kapalı devre klima sistemleri, odalardaki yetersiz havalandırma ve mevsime uygun olmayan şartlardır.

Gripten virüsünden korunmak…

• Gün içinde ellerinizi sık yıkayın.
• Hapşırıyorsanız mendil kullanın.
• Kış mevsiminin en önemli meyveleri arasında yer alan nar ve portakalın suyunu içmeye özen gösteriniz. Hazırladığınız bu meyve sularının karışımını günde 2 kez için. Nar ve portakal yapısında yüksek c vitamini yanısıra antioksidan maddelerde içermektedir.
• Ihlamur, adaçayı, zencefil gibi bitki çaylarını tüketin.
• Geceleri uyurken odanızdaki ısıtıcaları kapatın
• Burun tıkanıklığı ve kuru öksürük sorunlarında, deniz suyu içeren spreylerle olumlu etki gösterebilir.
• Odanızı sıklıkla havalandırmayı unutmayınız.
• Gribin bulaştırıcılık etkisi 3 gün devam ettiği için çevrenizde grip olan birisi varsa uzak durmaya özen gösteriniz.

Paylaşın

Views
  15.134

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.607

  Oğluma Güzel Sözler

  2.986

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.125

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.679

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.