7 ay önce
7 ay önce

Harddisk ile SSD Arasında Ne Tür Farklar Var ?

Harddisk ile SSD Arasında Ne Tür Farklar Var ?

SSD’lerin açılımı “Solid State Disk” dir. SSD’ler Harddisklere göre 28 kat daha hızlıdırlar. İlk SSD Teknoloji devi olan Samsung tarafından üretilmiştir. Sonrasında diğer teknoloji markaları tarafından geliştirilmiş ve kapasiteleri büyütülmüştür.

SDD’lerin HDD’lere göre daha hızlı olmasının asıl sebebi Harddiskin üzerinde manyetik bir plak bulunmasıdır. Ve bu plakların devir sayıları bulunmaktadır. Günümüzde en çok 7200 Rpm kullanılmaktadır. Daha hızlı 10.000 Rpm ve 15.000 Rpm olanlarıda bulunmaktadır.

Rpm sayısı arttıkça devir sayısıda doğru orantılı olarak artacaktır. Devir sayısı ne kadar fazla olursa erişim süresi o kadar düşer ve diskin performansına olumlu yönde etki edecektir. Diskin üzerinde bulunan okuma – yazma kafası dönen diskten bilgileri okuyup, yazmaya yarayacaktır. SSD’lerde ise asla dönen bir plak veya okuma – yazma kafası bulunmamaktadır. Veriler statik bir şekilde elektrik yolu ile iletilmektedir. SSD’ler Harddisklere göre daha hızlıdırlar ama çok dahada pahalıdırlar. Günümüzde Harddisklerdeki kadar yüksek kapasiteli SSDler bulunmamaktadır. SSD ler HDD lere göre darbeye karşı çok daha dayanıklıdırlar ve HDD kadar ısınmazlar.

 

Günümüzde hala Harddiskler kullanılmaktadır. SSDlerin fiyatları Harddiskler kadar düşerse, HDD’lerden SSD lere geçilecektir. SSDler daha az enerji tükettiği ve daha az ısındığı için günümüzde yeni yeni dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlamıştır.

 

Paylaşın

Views
  15.217

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.637

  Oğluma Güzel Sözler

  3.024

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.138

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.686

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.