6 ay önce
6 ay önce

Her Yaşta Cilt Bakımı

Cilt bakımı uygulamaları her yaşta birtakım farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle hangi yaşta bulunuluyorsa ona göre bir cilt bakımı yapmak daha uygun bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Yaşlara göre cilt bakımı bilgileri sunacağımız yazımıza ilk olarak 20’li yaşlar üzerinde başlıyoruz. 20’li yaşlar genelde cildin güçlü, pürüzsüz ve sıkı olduğu zaman aralıklarıdır. Ancak özellikle alında, burunda ve ağzın kenar kısımlarında sivilceler meydana gelir. Aslında 20’li yaşlarda ki bir cildin tek sorunu sivilceler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni ise sebum salgılarının ve hormonların henüz düzene girmemiş olmasıdır. Bu durumların engellenmesi adına yapılacak olan ilk işlem sabundan uzak durulması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında sabah ve akşam olmak üzere cilt üzerinde birtakım temizlik aşamalarının gerçekleştirilmesi önemli bir konumda yer almaktadır.

30’lu yaşlarda bulunan bir cilt için yapılacaklar ise göz çevresi ve alın gibi bölgelerde karşımıza çıkmaktadır. 30’lu yaşlarda gözlerin çevresinde ince bir oranda olsa da çizgiler meydana gelmektedir. Bu nedenle aynı çizgilerin alında ve ağız çevresinde de oluştuğunu söylemek mümkündür. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması içinse yapılması gerekenler arasında ilk olarak karşımıza çıkan yüz egzersizleri olmaktadır. Yüz egzersizleri sayesinde ince çizgilerin ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır. Bunun yanında gece kremleri ve nemlendirici krem kullanmak, ayrıca sıkılaştırıcı cilt bakım kremleri de kullanmak yine bu çizgilerin yok edilmesinde etkili yöntemlerden biri olmaktadır.

40’lı yaşlara geldiğimizde ise karşımıza çıkan cilt bozuklukları biraz daha ileri seviyededir. Yani kırışıklıklar daha ön planda ve çizgilerin daha belirgin hallerdedir. Bu yüzden uzmanların 40’lı yaşlarda bulunan kadınlar adına sunduğu öneriler arasında ilk olarak bu yaşa gelinmeden önce birtakım uygulamaların daha önceden gerçekleştirilmesi olmaktadır. Biz bu uygulamalara kendi aramızda erken müdahale safhaları diyoruz. Bu yüzden belirli bir yaşa gelmeden yapılan erken müdahaleler cildin onarılması ve istenmeyen durumların meydana gelmemesi açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Diğer yandan bu yaşa gelinmesine rağmen yine de birtakım problemlerin baş göstermesi kaçınılmazdır. Bu nedenle uzmanlar tarafından önerilen bakım yöntemleri arasında ilk olarak gelişmiş bir yüz jimnastiği ve etkili bir bakım kremi yer almaktadır. Ayrıca sık sık sakız çiğnenmesi ve uyurken sadece yüzün tek bir yanının kullanılmaması da yine uzmanlar tarafından tavsiye edilenler arasında yer almaktadır.

Paylaşın

Views
  11.937

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.442

  Oğluma Güzel Sözler

  2.171

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.519

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.479

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.