6 ay önce
6 ay önce

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığın azalması veya geçmesi için yararlı bir durumu tam olarak şimdiye kadar bulunamamıştır.

Hıçkırık nasıl oluşur?
Özellikle mide asidinin yüksek olduğu ve yemek borusuna kaçması ya da beyin içi basıncın artması ve üresinin yükselmesi gibi sebeplerle ilaç kullananlarda oldukça sık ortaya çıkmaktadır. Hıçkırık bir hastalığa eşlik ederek oluşmaz. Fakat bazı hastalık durumlarında daha sık görülebilir.

Genel olarak bilinen oluşum sebebi solunum kasının ve göğüs kaslarında meydana gelen ani kasılma ve boğazdaki bir kapakçığın hızlı şekilde kapanması yada sıkışması ile oluştuğudur.

Hıçkırık nasıl giderilir?
Hıçkırığın giderilmesinde en önemli nokta karbondioksit oranının artması gerekliliğidir. Bunu sağlamak için bir kese kağıdına nefes verip alarak karbondioksiti tekrar geri almayı sağlayabiliriz, bu sayede hıçkırıkta azaltma sağlanması mümkün olabilir.

Evimizde kendimiz için üretebileceğimiz bir yöntemdir. Fakat unutulmaması gerek bir durum çok fazla ve inatçı bir hıçkırık durumlarında doktora başvurmamız gerekmektedir. Bu durumlarda doktorlar tedavi uygulayacaklardır.

Ayrıca nefes tutmak, soğuk su içmek, ıkınmak, korkmak, dış kulak yolunu tıkamak ve limon içmek gibi yöntemler pek olumlu olmayacakdır ve daha bir çok hastalıklara sebep olabilir. Sürekli hıçkırık durumunda oldukça dikaktli olmanız gereklidir. İnatçı hıçkırıklar ile kilo kaybı ve yutkunma güçlüğü belirtileri hissediyorsanız bu durumun yemek borusu kanseri belirtisi dahi olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmakta geç kalmamanızı öneririz.

Paylaşın

Views
  11.939

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.442

  Oğluma Güzel Sözler

  2.172

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.520

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.480

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.