Jigging tekniği

Kullanılan metotlar nitelik kazandıkça verim artmakta ve daha az çaba harcayarak daha fazla fayda elde etmeniz mümkün olabilmektedir. Jigging kelime anlamı olarak dikey sırtı olarak sözlüklerde yer almaktadır. Bu teknikte avcı balıklar av hedefi olmakta orfoz, akya, sinarit gibi seçenekler bu alandaki örnekler olarak gösterilebilmektedir.

Teknik olarak verim sağlayan özelliği seğirterek uzak bir kısma atılan misinanın tekne ile arasındaki dairedeki tüm balıkları av menziline alması ve daha çok dikkat çekebilmesidir. Olta balıkçılığında kullanılan yöntemlerde hemen teknenin ön kısmına atılan olta sadece dikine bir alan içerisinde balık avlayabilmekte, bu alanda oluşan en büyük dezavantaj oltayı bıraktığınız kısımda avlanacak balık yoksa geçmesini beklemektir. Jigging tekniğinde ise daha geniş bir alan içerisi oltanın menziline girdiği gibi dairesel olarak misinanın ucundaki yem gezindiği alanlarda balıklara rastlama olasılığı daha fazladır. Yöntem olarak ise birkaç farklı yol takip edilebilmektedir. Hızlı bir şekilde birkaç metre çekip biraz bekleyip tekrar çekmek sureti ile bu yöntemlerde ilki olmakta, kısa mesafelerde oltanızı atmışsanız yavaşça çekerek ve aşağı-yukarı oynatarak ta balıkların ilgisini çekebileceğiniz  alternatifler oluşmaktadır. Kovanızın ağzına kadar dolması için iki yöntem bir arada da denenebilir, olta attığınız yere ve sığlığına göre balıkların en iyi dikkatini çekebilecek yöntemler sırası ile denenebilir.

Jigging de avlanma alanlarını da doğru seçmek çok önemli olmakta özellikle yamaç avlanma alanları ve inişli-çıkışlı bölgeler verimli sonuçlar oluşturan alanların başında gelmektedir. Akıntı ve rüzgâr durumlarda çok dikkatli olunmalıdır. Jig yemleri taşlara kayalara taktırma şansızlığınız oluşabilecektir. Hem tekneden hem de kıyıdan kullanılabilecek bu yöntemle amatör balıkçılık gelişmiş bir yöntem kazanmış olmakta, metot olarak daha aktif özellikler içerdiğinde kovanız çok daha hızlı bir şekilde dolabilecektir.

Malzeme seçimleri:

Bu yöntemde yem olarak sahte yemler ve plastik seçenekler kullanılmakta kamış için 1,65 metre hatta 2,30 metre değer aralığında karbon gereklidir. En az 7, en fazla 15 kg kaldırabilecek Jigging tekniğine özel jig kamışları mekanizmanın en önemli elemanları arasındadır. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bu yöntemde çekeri 11 kg olan kamışlar yeterli olabilmektedir.

Makine seçimlerinde kuvvetli ve kaliteli seçenekler tercih edilmeli, iri balıkların yakalanmasında da verimlilik sağlayan elemanların başında bu makineler gelmektedir. Bu açıdan ilk olarak tur sayı yüksek daha sonra kuvvetli bir dişli aksama sahip ve tabiî ki metal parçalardan oluşan makine de misina 0,35 ve 0,45 arasında kullanılabilir. Çıkrık makine de farklı bir çeşit olarak tercihler arasında yer alabilmektedir.

Misina seçimi makineye yüklenen aralıklarda olmalı ve örgü misina olarak yüklenmesi gerçekleştirilmelidir. Düğüm olarak albirt düğümü denilen bir düğüm ile düğümlendikten sonra kamışın boyunu 3e katlayacak kadar darbe emici bir çeşit misina bağlanarak tamamlanır. Leader denilen bu misina avınızın büyüklüğüne göre 0,6 ile 1 arasında seçeneklerde kullanılan mekanizma için en ideal olanı seçilir.

jig oltaları ise farklı renklerde bulunmakta ve derinleştikçe görülme olasılığını kaybetmeyen renkleri tercih etmek en doğru seçimler olmaktadır. Derinlerde bile görülebilen renk mor olmaktadır. Kırmızı ancak yüzeye yakın kısımlarda görülebilirliği bulunmakta daha sonra sıra ile sarı ve turuncu gelmektedir. 35 metreyi aşan derinlikleri ise yeşil ve mavi renkleri avınızın dikkatini çekebilecek seçenekler olmaktadır. Bunlar dışında hologramlı jiglerde bulunmakta ve derinlik ne kadar artarsa artsın görünülürlüğü azalmamaktadır. Amatör balıkçılar için 80 gr ağılık değeri olarak ideal olmakta 400 grama kadar çıkan ağırlıklar tecrübe ile tercih edilebilirlik içermektedir.

Jigging tekniğinde dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası:

 • Güneşli ve güzel bir günde avlanmaya çıkacaksanız jig olarak fosforlu seçenekler verimli tercihler olabilecektir.
 • Akıntı ya da rüzgâr varsa ahtapot jigleri tercih etmemelisiniz
 • Eğer kıyıdan şansınızı deneyecekseniz tekne de kullanılan jiglerden ağırlık olarak daha hafiflerini kullanmalısınız
 • Derinleşen kayalar potansiyel av gruplarının bulunduğu alanlar olmaktadır. Jigging tekniği için bu alanlar çok idealdir.
 • Esnek olmasını istiyorsanız düşük çekerli bir kamış işinizi görebilecektir. Daha sert bir kamışın daha verimli olabileceğini düşünüyorsanız daha yüksek çekerli bir kamış edinmelisiniz.
 • Geri dönüş ayarı olmayan jig makinelerinde kol gövdeye doğrudan montelenmektedir.
 • Gereksiz yere güç harcamamak için örgü ipi mutlaka 8 kat olmalıdır.
 • Kullanılan jig ipi esneme yapmayacak ancak misina esneyerek balığın ilk darbelerine karşı sağlam bir şekilde durabilecektir.
Paylaşın

Views
  15.758

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.865

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.