7 ay önce
7 ay önce

Kavrulmuş Yer Fıstığı Kaç Kalori

1 kase kavrulmuş(tuzlu) yer fıstığı kaç kalori: Yağ oranı oldukça yüksek olan yer fıstığı herkes tarafından sevilerek tüketilen kuru yemiş çeşididir. İyi bir protein kaynağı olan yer fıstığı aynı zamanda kilo alımına etkisi olan baş etkenlerdendir. Bir kase kavrulmuş(tuzlu) yer fıstığı(160 gramında) 908 kalori vardır. Bir avuç kavrulmuş(tuzlu) yer fıstığı(40 gr) 227 kalori, bir porsiyonu(tabak 100 gramdır) 568 kaloridir. Bir çok vitamin ve mineral açısından iyi bir kaynak olan yer fıstığının kcal miktarı yüksek olduğundan tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir.

Kavrulmuş(Tuzlu) Yer Fıstığının Besin Değerleri;
160 gramı ne kadar karbonhidrat içerir: 14.8(g)
160 gramı ne kadar protein içerir: 40.2(g)
160 gramı ne kadar yağ içerir: 77.5(g)

Yer Fıstığı Kaç Kalori

Kavrulmuş(Tuzlu) Yer Fıstığı Kilo Yapar mı: Hemen herkesin severek tükettiği yer fıstığı kilo aldırır mı sorusunu da beraberinde getirmektedir. İçerisinde barındırdığı yüksek yağ nedeniyle kilo alımına etkisi vardır. Kalori oranı da bir hayli fazla olan yer fıstığının bir avucu yaklaşık 40 gramdır bu da 230 kaloriye eşit olduğunda diyet yapanların günlük alması gereken kcal miktarının üçte birlik kısmını karşılamaktadır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin çok az oranda yemeleri tavsiye edilir.

 

Faydaları ve Zararları: Protein bakımından oldukça iyi bir kaynak olan yer fıstığı sağlığa birden fazla yararlı etkisi bulunmaktadır. İçerdiği E ve B vitamin grupları sayesinde vücudun dışarıdan gelecek zararlı etkenlerden korur. İçindeki kalsiyum, demir, potasyum, lif gibi birçok mineral sayesinde kemiklerin güçlenmesi cinsel iktidarı artırır. Midede meydana gelen yanmalara, gastrite, ekşime gibi olaylara karşı faydalıdır. Kalp sağlığına yararları bulunmaktadır. Kandaki kötü huylu kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Vücudu kansere karşı koruyan besinler arasındadır. Zihinsel gelişime yararlı olduğunda öğrenmeyi artırarak unutkanlığı azalttığı gibi zihinsel yorgunluğu giderir. Şeker hastalarının günlük düzenli olarak yemelerinde yarar vardır. Nedeni ise kandaki şeker oranını düşürmesidir. Ancak bu kadar faydası olan bir besinin zararları da vardır. Bunlarda bazılar; damar sertliği ve kolesterol hastası olanların tüketmemesi gerekir.

Paylaşın

Views
  16.076

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.976

  Oğluma Güzel Sözler

  3.250

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.294

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.746

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.