7 ay önce
7 ay önce

Kilo Verdiren Püf Noktalar

Dik Durun

 

Türk toplumu olarak en büyük hatamız kambur durmak. Bu bazen tıbbi nedenlerden, çoğu zaman da yanlış durma alışkanlıkları ve yoğun stres – gerginliğe bağlıdır. Özellikle genç kızlar ergenlik çağına girdiğinde memelerinin büyümesine bağlı olarak dik durmaktan utanır ve kambur durur. Bu durum postür yani beden şeklini bozar. Bu yazıyı okurken bile belki de kambur duruyorsunuz. Hemen dik durun ve duruşunuzu düzeltin. İnanın bu sadece daha iyi görünmek için değil, aynı zamanda sağlık için de önemli. Ayrıca gerçekten dik  durursanız boyunuz 2 santim kadar uzun gözükür, bu da sizi daha ince gösterir. Dik durunca hemen unutup tekrar kendinizi kamburlaştırıyorsanız o zaman küçük yapışkanlı kağıtlara ” dik dur ” yazın, çalışma masası, yemek masası, televizyon, oturma koltuğu gibi yerlere yerleştirin ve hatırlar hatırlamaz hemen yine dik durun. Vücudu karın kaslarına taşıttığınız zaman, karın iç kasları da kuvvetlenmeye başlar ve vücudunuz daha güzel şekillenir. Bu nedenle sık sık kendinize hatırlatın, karın iç kaslarını harekete geçirecek şekilde dik durun ve dik oturun.

 

 

 

Stres Göbek Yapar

 

Bazen ne yaparsanız yapın, bel – göbek civarındaki kalınlık ve yağlar gitmez veya sizi çok zorlar. Bu durumun en önemli bilinen nedenleri yağlı – şekerli beslenme, hareket etmemektir. Stres, karın zarı civarında yağ depolanmasını artırarak gittikçe karın civarında kalınlaşma yapıyor. Bu durumun en belirgin nedenlerinden biri stres arttıkça ve süresi uzadıkça kortizon düzeyinin artması. Bunun sonucu olarak bedenin kendini tehdit altında görüp yağları depolamayı tercih etmesi. Uzun süren ve yanlış açlık diyetlerinde de benzer bir durum söz konusu oluyor. Bu nedenle asla kendinize işkence şeklinde ve çok zorlanarak diyet yapmayın. Kan şekerini uzun  açlıkla düşürmeyin ve gerekirse kilo verme işlemini zamana yayın. Eğer yoğun stres altında diyet yapıyorsanız ” sarı kantaron ” haplarının size çok yararı olabilir ama doktorunuza danışmadan kullanmayın.

 

 

Kendinize İyilik Yapın ve Her Sabah Belinizi Ölçün

 

Her gün belinizi sabah aç karnına ve tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ölçün. Sanırım hepinizin evinde bir mezura vardır. Artık bu mezuralar bel ölçmek içinde kullanılacak. Unutmayın belden giden her santim geleceğe yapacağınız en büyük yatırımlardan biridir. Kadınlar için ideal bel ölçüsü : 80 – 85 santim civarıdır. Erkekler içinse : 85 – 90 santim civarıdır. Eğer bel ölçüsü kadınlarda 93 – 94 santimin, erkeklerde 101 – 102 santimin üstünde ise tehlike çanları çalmaya başlıyor demektir. Unutmayın sadece verilen kilo değil, özellikle bel civarının ne kadar inceldiği de çok önemlidir. Evet, bugünden itibaren her sabah mezura ile bel civarı ölçülecek. Gerçeklerden kaçmak yok!

 

 

Su Yoksa İncelmek de Yok

 

Su, sağlıklı bir zayıflamanın olmazsa olmazıdır. Koyu çay, kahve, şekerli ve fazla asitli içecekler asla suyun yerini tutmaz. Koyu çay ve kahve, miktarının 2.5 misli kadar suyu vücuttan atar. Dolayısıyla ” ben çok çay, kahve içiyorum, su içmeme ne gerek var ” demeyin. Bol su içmek, boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur, hücreleri sulandırır. Vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı olmasına yardım eder, cildi nemlendirir. Zayıflarken bedenin suyu tutmaması, ödem ve şişlik oluşmaması için suyla beraber aldığınız tuz miktarına da çok dikkat edin. Eğer çok tuz alıp bir de çok su içerseniz vücut bu suyu tutar, ödem ve şişlik oluşur. Normal su dışında, bitki çayları, az şekerli taze meyve suları, maden sodası, çorbalar, yağsız süt, ayran, yeşil çay, mate çayı, adaçayı, ıhlamur ve papatya, hepsi iyi birer sıvı kaynağıdır. Her gün en aza 2 – 2.5 litre sıvı almanızı öneriyorum. Sıvıların üçte ikisi sıcak su, 3 – 4 fincanı yeşil çay, 1 – 2 fincanı 5′ i 1 yerde çayı ve 1 küçük şişe maden sodası olsun.

 

 

Dışarıda Yemek Yiyecekseniz…

 

Bize kilo aldıran en önemli sorunlardan biri de dışarıda yenilen yemekler. Dışarıda yemek yemekten çok, o yemek sırasında önümüze konulan başlangıçlar; tereyağ, tulum peyniri gibi ön atıştırmalıklar kilo aldırır. Pek çok kişi ” ben bir şey yemiyorum ki ” der ama dışarı çıktığında bir de bakarsınız ki önden 1 dilim beyaz ekmek veya grisini, tereyağ sürülmüş, yanında da tulum veya yağlı peynirleri yiyor. Sadece bu kadarı bile kilo almak için yeterli. Size önden sunulan atıştırmalıkları hiç masanıza koydurmayın bile. Çünkü aç olarak sofraya oturan biri, dayanamaz, e önüne konulanları yer ve farkında olmadan bir anda 200 – 250 kaloriyi alır!!

 

 

Ana Yemekle Başlayın

 

En iyisi ana yemekten önce size ikram edilen atıştırmalıkları hiç görmemek, sofraya koydurtmamak. Sipariş verirken doğrudan ana yemeği söylemek en akıllacısı. Sindirim sistemini ana yemekten önce meşgul etmemek en doğrusu. Eğer tatlıyı da tok karnına yemezseniz ve yemekle beraber alkol veya şekerli içecek de almazsanız o zaman arada sırada dışarıya çıkıp abartmadan canınızın çektiği yemekleri de yemenizde sakınca yok.

Paylaşın

Views
  15.754

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.864

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.