7 ay önce
7 ay önce

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarının tıbbi adı “Hymen” (Himen) dir. Hemen hemen her toplumda sosyolojik bir öneme sahiptir. Özellikle Müslüman ülkelerde görülen daha önce hiçbir cinsel ilişkiye girilmemiş olduğunun göstergesi olan kızlık zarı bu nedenle büyük öneme sahiptir.
Kızlık zarın geçmiş dönemlerde oldukça önemli olması, temizliğin, saflığın simgesi olması yani bekaretin simgesi olması anlaşılabilir bir durumdur fakat günümüzde de bir çok evlilikte büyük sorunlar yaşatmaktadır. Gerdek gecesi girilen ilişkide kanama olmaması durumunda eşlerin güvensizlikleri nedeniyle eşlerini alıp kızlık zarı muayenesine götürmesi, kadınlarımızın büyük utanç duymasına sebep olmaktadır. Burada yaşanan sorun sadece utanç olmuyor maalesef, eşler arasındaki güvensizlik birçok evliliğin sonlanmasına sebep olmaktadır.
Ülkemizde çok uzak sayılmayacak zamanlara kadar yatılı okullara başlayacak kız çocuklarının bakire olup olmadığını öğrenmek için kızlık zarı testi yaptırıp, eğer bakireyse o şekilde kayıt yapılıyordu. Sonradan yapılan kanun düzenlemeleri ile bu iğrenç uygulamaya son verilmiştir.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Yapılan araştırmalar ve açıklamalara bakılınca kızlık zarının herhangi bir işlevinin olmadığı konuşulmaktadır. Yalnız bazı bilim adamlarına göre yabancı madde veya mikroorganizmaların vajinadan içeri girmesini engellemek olduğunu ileri sürmüşlerdir.
Kızlık Zarının Yapısı;

Kızlık zarı vajina içinde değil, vajinanın içinde bulunan dudakların 1 – 1.5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır.
Kızlık zarının bu yapısından dolayı, dış genital oluşumlar arasında yer almaktadır.
Kız çocukların hepsinde bulunur ancak çok nadiren doğuştan kızlık zarı olmaması durumu da mevcuttur.
Kızlık zarı vajina girişini tamamen kaplamaz, adetin ve bazı hormonal sıvıların akması için tam ortasında küçük bir delik bulunmaktadır.

Paylaşın
Benzer Yazılar

Views
  15.755

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.864

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.