7 ay önce
7 ay önce

Konut Kredisi Alırken Neye Dikkat Edilmeli

Her birey kira ödemekten ziyade kendi evinde oturmak ve kira öder gibi ev sahibi olmak ister. Yeni bir ev için gerekli nakde sahip olmayan vatandaşlar ise bankalardan konut kredisi kullanmayı tercih etmektedirler. Ancak bu konuda sürekli düşülen hatalar bulunmaktadır.

Bu hataların en başında tüketicilerin kredi çekerken bankaların uyguladıkları faiz oranlarına bakıp aldanmalarıdır. Oysa faiz oranlarının yanı sıra bankalar, çeşitli isim ve şekil altında müşterilerinden ek ödemeler talep edebilmektedirler. Örneğin, dosya masrafı, istihbarat ve ekspertiz ücreti, hesap işletim ücreti, ipotek tesis ücreti gibi ödemelerin bankanız tarafından alınıp alınmadığını muhakkak sorgulayınız.

Konut kredisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, yaptırılacak olan sigortaların belirlenmesidir. Yasal olarak sadece deprem sigortasının yapılması zorunludur. Diğer hiçbir sigorta için herhangi bir zorunluluk yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Bankalar, sizden haberdar olmadan farklı sigortaları da yapabilir ve hesabınızdan para tahsil edebilir. Bu konuda bankaya gerekli bilgilendirmeyi yaparak, o şekilde kredi kullanımınızı gerçekleştirin.

En önemli hususlardan biri de, kredi sözleşmelerinin okunmaması durumudur. Kesinlikle, hayatınızın her döneminde imza atacağınız bir sözleşmeyi okuyunuz. Herhangi farklı bir işlem ya da istediğiniz dışında durumların zuhur etmemesi adın sözleşmelerdeki maddeleri tek tek okumanızda fayda vardır. Ayrıca haberiniz olmadan sizin adınıza kredi kartı çıkartılması da bankaların uyguladığı önemli taktikler arasındadır. Siz siz olun, bu konuda da ilgili müşteri temsilcinizi uyarın.

Paylaşın

Views
  15.759

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.866

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.