7 ay önce
7 ay önce

Koronavirüs önlemleri: Cep telefonu temizliği nasıl yapılmalı?

Cep telefonlarımızı gittiğimiz her yere götürmekteyiz. İster istemez bu cihazlar da etraftaki toz ve kirden nasiplerini almaktadırlar. Şimdi cep telefonları nasıl temizlenebilir buna bakalım.

Öncelikle cep telefonu temizliğinde kesinlikle kullanılmaması gereken maddelere bakacak olursak; alkol ve aseton gibi cep telefonunun iç aksamına zarar verecek her türlü maddeden kaçınılmalıdır. Nemli ve temiz bir bez dar olmayan boşluklar ile telefonun dış yüzeyini temizlemek için yeterlidir. Daha sonra da kuru bir bezle, nemli bezin bıraktığı nem silinebilir. Bu iş için en iyi bezler ise toz tutmayan mikro fiber bezlerdir.

Cep telefonunun iç kısımlarını temizlemek için ise öncelikle çıkartılabilecek bütün parçaları çıkartın. Çıkartılabilecek parçalar derken, tornavida yardımı ile çıkartılabilecek parçalardan bahsetmiyoruz. Çünkü tornavida ile cep telefonunun içini açmak telefonun garanti kapsamı dışında kalmasına yol açabilir. Bu yüzden el ile çıkartılabilecek parçaların çıkartılarak bu kısımların temizlenmesi cep telefonu temizliği için yeterlidir.

Cep telefonları üzerinde küçük ama ayrıntılı birçok parça bulunur. Bu yüzden bu yerler bez veya peçete ile temizlenemez. Bu kısımların diş fırçası ile temizlenmesi daha iyi olur. Her ne kadar birçok cep telefonu çizilmez ekran kullansa da yine de kullanılan diş fırçalarının yumuşak uçlu olmalarında fayda vardır.

Diş fırçası bulunamazsa kulak temizleyiciler de kullanılabilir.

Özellikle alt kısımdaki mikrofonun olduğu kısmın temizliği dikkatli yapılmalıdır. Çünkü burası karşı tarafa ses iletiminden sorumludur. Eğer buranın kirli olmasından dolayı karşıya ses gitmiyorsa bu kısmın temizlenmesi ile ses iletimi normale döner.

Yine benzer şekilde kameranın ön camının da kirlenmiş olması resim ve video kalitesini direk etkiler.

Cep telefonlarının temizlenmesi için kullanılabilecek en iyi maddeler ise piyasada bulunan temizleme köpükleridir. Bu köpükler, elektronik aksama zarar vermezler. Bu sayede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca bu spreylerin yapısı, telefon içerisinde bakteri üremesini de önler.

Paylaşın

Views
  15.133

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.607

  Oğluma Güzel Sözler

  2.986

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.125

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.679

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.