6 ay önce
6 ay önce

Kredi Borcunda Eşin Sorumluluğu

Kredi kartları ya da krediler her ne kadar acil ihtiyaçlar için pratik bir araç olsa da bazı durumlarda can sıkıcı bir meta durumuna dönüşebilmektedir. Kredi kartlarında ödenmemiş borçlar da bu can sıkısı durumlardan biridir. Akıllara ise en çok, evli çiftlerin eşlerine ait kredi kartlarından diğer bireyin sorumlu olup olmayacağı sorusu takılmaktadır.

Öncelikle bu soruyu iki şekilde incelemek gerekmektedir. Birinci durum, tarafların evlilikleri devam ettiği müddetçe kredi borcunda eşin sorumluluğu sorunsalıdır. Bu gibi durumlarda, tarafların şahsi borçları yine kendisine aittir. 1 Ocak 2002’den itibaren işleme konulmuş olan edinilmiş mallara katılma sistemi, evlilik süresince alınmış olan mallarda yasal olarak iki tarafı da ortak yapmaktadır. Fakat bu sistemdeki ortaklık ancak evlilik biterse ortaya çıkmaktadır. Yani evlilik döneminde iki taraf da mal ayrılığına tabiidir. Bunun için de her birey, kendi borcundan kendisi sorumludur. Fakat boşandıktan ya da ölüm nedeniyle evliliğin sona ermesinden sonra herhangi bir borç yükümlüğü var ise, evlilik süresince edinmiş olduğunuz mallar ortak olduğundan dolayı dolaylı olarak yasal bir işleme tabii olabilirsiniz.

Sistem, kısacası evlilik süresince tarafların şahsi borçlarını kendilerine tevdi etmiştir. Bu nedenle bir tarafın borcu nedeniyle, diğer tarafın evine, maaşına ya da malına haciz gelemez. Bu sistemin, evlenirken çiftler arasında yapılan evlilik sözleşmesi ile değişlik gösterebileceğini de belirtmekte fayda vardır.

Paylaşın

Views
  15.209

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.636

  Oğluma Güzel Sözler

  3.024

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.137

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.685

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.