5 ay önce
5 ay önce

Kredi Erken Ödeme Cezası

Tüketicilerin muhtelif ihtiyaçları doğrultusunda kullandıkları krediler, vadesi gelmeden ödenmek istendiğinde maalesef erken ödeme cezasına tabii olmaktadırlar. Bu durum, bankaların kendini savunarak yapılan iktisadi anlaşmalara bağlansa da, yasal olmadığı esasen ortadadır. Erken ödeme cezası herhangi bir kredi türünü kullanıp, bu kredideki mevcut ödeme planına riayet etmeyerek borcun vadesinden önce ödenmesi durumunda bankaların uyguladıkları işlemdir. Genellikle bankalar bu nedenle, müşterilerinin kalan kredi anapara borcu üzerinden yüzde ikilik bir oranla ceza kesmektedirler.

Bankalar, kredi sözleşmesinin uygulandığı zaman ile erken ödeme talebinin oluştuğu zamanda meydana gelecek faiz dengesizliği nedeniyle uğradığı zararı, bu şekilde erken ödeme cezası adı altında tahsil etmektedir. Yasal olarak tüketici lehine herhangi bir karar yok olmasına rağmen, ülkenin çeşitli şehirlerinde yaşayan vatandaşların Tüketici Mahkemelerine açıp da kazandıkları spesifik davalar bulunmaktadır. Ancak bu davalar, geneli etkileyecek denli güçlü bir yaptırım olarak karşımıza çıkmamaktadır. Kaldı ki bu erken ödeme bedeli sadece ülkemizde değil Avrupa ülkelerinde de görülen bir durumdur. Müşteriler, sadece bankalar ile yapmış oldukları kredi sözleşmelerinde erken ödeme cezasının belirtilmediği durumlarda bu bedeli ödemek zorunda değillerdir. Bu tür durumlarda kanun, tüketiciden yanadır. Ayrıca İpotekli Konut Finansmanı Yasası gereği, bankalar salt sabit faizli olarak düzenlenmiş konut kredisinde azami yüzde ikilik bir erken ödeme cezası tahsil edebilmektedir. Bu bakımdan kredi sözleşmelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Paylaşın

Views
  11.938

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.442

  Oğluma Güzel Sözler

  2.172

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.520

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.480

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.