6 ay önce
6 ay önce

Kredi kartı borcundan dolayı haciz gelir mi?

Pratik kullanımı ve hayatımızı kolaylaştırdığı gerekçesiyle birçok insan tarafından kullanılan kredi kartları, borçları ödenmediği takdirde yasal takip başlayacak denli ciddi bir araçtır. Bu işin sonunda, haciz kertesine varabilen işlemler uygulanabilmektedir. Herhangi bir sebeple, üç ay boyunca kartınızın borcunu ödememeniz durumunda tarafınıza idari takip ve yasal takip işlemleri başlatılmaktadır.

Tüm bankaların, kredi kartı borçlarında izledikleri genel seyir şu şekildedir: ekstrenizde belirtilen asgari ödeme tutarı (yani dönem içerisinde yaptığınız alışverişler için ödemeniz gereken minimum tutar) ödenmediyse, kartınızın son ödeme tarihinden on beş gün sonra kullanıma kapatılır. Borcunuzu ödediğiniz takdirde kredi kartınızın tekrar kullanıma açılacağını belirtmekte fayda vardır. Eğer borcunuz ödemez ve bu süre doksan günlük yasal süreci tamamlarsa o zaman kartınız iptal edilir ve banka tarafınıza idari takip başlatır.

İdari takip süreci banka tarafından tarafınıza yapılan uyarılardan oluşmaktadır. Bunun için tarafınıza ihtarname gönderilir. Eğer yine kredi kartı borcunuzu ödemezseniz, olay bankanın avukatına devredilir. Banka tarafından size ödeme planı da teklif edilebilir. Ancak tüm bu işlemlerle birlikte kartınızın hâlâ daha temerrüt faizi içerisinde olduğunu unutmamalısınız.

Eğer bu süreçte de ödeme yapmaz iseniz artık kanuni takip başlar ve tarafınıza icra takibi şeklinde tevdi edilir. Bu gibi bir durumda borcunuz avukat masrafı, dava masrafı, temerrüt faizi gibi unsurlar ile daha da çoğalacağından, ödemenizi idari takip aşamasında yapmanız yararlı olacaktır.

Paylaşın

Views
  15.470

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.753

  Oğluma Güzel Sözler

  3.084

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.165

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.704

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.