7 ay önce
7 ay önce

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartları saatli bir bomba gibi cüzdanlarımızda beklemektedir. Peki, bir kart bu kadar tehlikeli olabilir mi? Borcunuzu ödemediğiniz takdirde evet, olabilir. Eğer kullanmış olduğunuz kredi kartınızın asgari ödeme tutarını ödemezseniz, kartınız son ödeme tarihinden 15 gün sonra geçici olarak kullanımınıza kapanacaktır. Eğer borcunuzu ödememeye devam etmezseniz, doksan günlük sürecin sonunda kartınız tamamen iptal edilerek hakkınızda takip işlemi yapılmaya başlanır.

Bu takip süreci, idari takip olarak adlandırılır. Bu süreç başladığında banka tarafından kullanıcı bilgilendirilir ve kendisine kredi kartı borcunu ödemesi için bir ihtarname gönderilir. Bu ihtarname oldukça önemlidir. Çünkü borcunuzu bu defa ödememeniz durumunda kredi kartınıza temerrüt faizi uygulanmaya başlayacaktır. 7 iş günü dâhilinde bu borcunuzun hepsini ödemek zorundasınız. Ödememeniz durumunda ise banka daha farklı bir yol izleyerek, size yeni bir ödeme planı uygulamayı önerebilir. Eğer bunu da es geçer ve ödeme yapmaz iseniz, en tehlikeli merhale uygulanmaya başlar: yasal takip süreci.

Bu sürecin sonu, icra takibi ile sonuçlanabileceğinden muhakkak ödemeyi yapmanızı önermekteyiz. Eğer ödeme yapmaz iseniz, borcunuz olan anaparanın çok daha üstünde faiz, avukat, dava ve dosya masrafı ödeyeceksiniz. Bu şekilde neredeyse borcunuz iki katına kadar çıkacaktır. Ayrıca borcunuz ödememeniz durumunda, bundan sonraki banka işlemlerinizde adınız kara listeye alınabilir ve herhangi bir bankadan kredi kartı ya da kredi kullanımı gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Paylaşın

Views
  16.100

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.985

  Oğluma Güzel Sözler

  3.257

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.296

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.748

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.