6 ay önce
6 ay önce

Kredi Kartı Çalınması

Kredi kartları, artık hemen herkes tarafından kullanıldığı için cüzdanlarımızda kalabalık etmeye başlamıştır. Sağladığı avantajların yanı sıra, birçok bankadan alınan üç dört farklı kredi kartının cüzdanda taşınması sizin için büyük bir risk oluşturmaktadır. Cüzdanınızı kaybetmeniz ya da herhangi bir hırsızlık olayına mâruz kalmanız durumunda derhâl tüm banka kartlarınızı iptal etmeniz gerekmektedir.

Bu durumu fark ettiğiniz anda hemen bankanızın çağrı merkezini arayarak kayıp çalıntı biriminden kredi kartınızın iptalini gerçekleştirin. 5464 sayılı kanun gereğince, bankaya kredi kartınız ile ilgili oluşan durumdan dolayı bildirim yaptığınız süreden itibaren 24 saat öncesine kadar yapılan haksız alışverişin sadece 150 TL’sini ödemekle mükellefinizdir. Ayrıca bu durumun ceza hukuku açısından da suç olduğu gerekçesiyle, ilgili birimlere başvuru yapılması gerekmektedir.

Kart hamili, eğer isteği ve bilgisi dışında yapılan bir harcama tespit ederse yazılı bir dilekçe ile bunu ilgili bankanın Genel Müdürlüğü’ne bildirmesi gerekmektedir. Ancak bu olayın menfi durumu şudur ki kartınızla yapılan haksız harcamanın borcunu, banka tarafından inceleme gerçekleşene kadar ödemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bankanın haksız harcama ile ilgili dilekçeleri değerlendirip incelemenin sonuçlanması da ortalama otuz ilâ kırk gün sürmektedir. Bu inceleme sonunda haklı bulunursanız, haksız harcamadan dolayı ödediğiniz miktar banka tarafından size geri ödenir. İnceleme sonuçlarının çoğu tarafınıza telefon ya da e-posta aracılığıyla yapılmaktadır. Bu gibi kayıp ya da çalıntı durumlarında hemen kredi kartlarınızı iptal ettirmeyi unutmayınız.

Paylaşın

Views
  15.213

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.637

  Oğluma Güzel Sözler

  3.024

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.137

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.685

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.