6 ay önce
6 ay önce

Kredi Kartı Manyetiği

Kredi kartlarının çalışma prensipleri manyetik teknolojisine dayanmaktadır. Güvenlikleri her ne kadar chip and pin ile arttırılmış olsa da, günümüzde hâlâ daha kredi kartları için manyetik kopyalama yöntemiyle hukuk dışı kullanımlar mevcut olmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar dikkatli davranmalı ve olası şüpheli durumlarda ise hemen bankalarını ve kolluk kuvvetlerini bilgilendirmeleri gerekmektedir. Kredi kartlarında bulunan manyetik kısmın detayları ise şu şekildedir:

Kartın arka kısmında yer alan bu manyetik şeritte, karta ait numara, karın son kullanma tarihi, PVV yani pin doğrulama değeri ve CVV yani kart doğrulama değeri bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere bu bilgiler elinizde bulunursa, mail order yöntemiyle internet alışverişlerinde kart kullanılabilmektedir. Bu nedenle oldukça önemli bilgilerdir. Kredi kartınız herhangi bir pos cihazı ya da ATM’ye takıldığı zaman ilk olarak bu manyetik bilgi okunur. Bilginin bankaya gönderilmesi sonucunda bir kontrol süreci başlar ve bu süreçte de sizin şifre girmeniz istenir. Dikkat edilmesi gereken kısım şu ki, kartınız kopyalansa dahi şifreniz yoksa para çekim işlemi gerçekleştirilememektedir.

Manyetik alandaki şerit bilgileri Track1 Track2 ve Track3 şeklinde ayrılmaktadır. Track2 kısmı kartların hangi türde olduklarını belirlemektedir. Visa ya da Master gibi. Bu kısmın bilgileri, kopyalama aletleri vasıtasıyla yapılabilmektedir. Bankaların bu konuda aldıkları güvenlik önlemleri de mevcuttur. Örneğin, iki farklı bölgeden yakın zamanda gelen çekim işlemlerinde, banka kartı yutma işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Paylaşın

Views
  15.135

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.607

  Oğluma Güzel Sözler

  2.986

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.125

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.679

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.