7 ay önce
7 ay önce

Kredi Kefili İçin Gerekli Belgeler

Kredi başvurularında, bankalar zaman zaman kefil isteyebilmektedirler. Bu gibi durumlarda kredi çekecek olan bireye kefil olacak kişilerden de, banka tarafından belgeler talep edilmektedirler. Bu belgeler, kredinin türüne ve hangi banka tarafından verileceğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Standart olarak bireysel tüketici kredilerinde genel olarak nüfus cüzdanı fotokopisi ya da ehliyet fotokopisi istenmektedir. Bu tür belgeler hem kefilden hem de kredi sahibinden alınmaktadır. Aynı zamanda gelir durumunu gösteren maaş bordrosu gibi belgelerin yanı sıra adres durumunu gösteren fatura ya da ikametgâh belgesi de ibraz edilmelidir.

Bu tür belgelerin hepsi hemen her banka tarafından istenmektedir. Hem kredi sahibinin hem de kefilin ibrazı şart olan belgelerde, kefillerin sorumluluklarını bilmesi son derece önemlidir. Bu sorumlulukların başında, kredinin ödenmemesi durumunda borçlu sıfatını alabilecekleri gelmektedir. Kredi sahibi eğer borcunu ödemezse, bankalar kefil ile iletişim kurarak borcun ödenmediğini bildirmektedirler. Aynı zamanda kredi çeken borçlunun ölümü gibi durumlarda, herhangi bir sağlık sigortası yapılmamışsa borçlunun mirasçıları ile birlikte kefil de banka tarafından inceleme altına alınabilmektedir.

Kredi kefillerinin borçlardaki yasal sorumluğu ise, kredi sahibinin borcunu ödememesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bankalar bu durumda öncelikle kredi sahibine başvurmaktadırlar. Asıl olan borçludan elde edilemeyen sonuç miktarı da, krediye kefil olan şahısın sorumluluğunda olmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı kefil olurken dikkatli olmanızı tavsiye etmekteyiz.

Paylaşın

Views
  15.476

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.755

  Oğluma Güzel Sözler

  3.088

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.166

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.705

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.