6 ay önce
6 ay önce

Kredi Yapılandırma

Bankalardan kredi kullanan tüketiciler, muhtelif durumlarda kredilerini yapılandırma yoluna giderek geri ödeme planlarını değiştirebilmektedirler. Bu durum, genellikle banka müşterilerinin gelir durumları ya da nakit akışlarında meydana gelen değişiklikler söz konusu olduğunda gündeme gelmektedir. Böylece müşteriler, kredilerini yeni bir ödeme planına ayarlayarak, vade uzatımı gibi durumlardan faydalanabilmektedirler. Fakat bu işlem, her kredi türü için geçerli olmayabilir. Bankalar, genellikle tüketici kredisitaşıt kredisikonut finansmanına bağlı krediler ve kredi kartı borçlanmalarında yapılandırma işlemlerine gitmektedirler.

Bu sistemden faydalanmak için müşterilerin, düzenli gelir belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Varsa kira geliri gibi ve menkul gibi ek gelirlerin belgeleri de başvuruya eklenmelidir. Aynı zamanda kredi sahibinin ya da eşinin devam eden herhangi bir haciz kaydı işleminin de bulunmaması gerekmektedir.

Yeniden yapılandırma işlemi, bankalar tarafından farklı ad altında uygulanabilir. Yeniden Finansman ve refinansman bunlardan ikisidir. Bu tür yapılandırmalarda kredi borcunuzun para pirimi, faiz değişkenliği ve ipotek gibi unsurlarında değişiklik yapılabilmektedir. Böylece geri ödemelerde daha iyi koşulları haiz olabilmektesiniz. Yeniden yapılandırma konusunda dikkat etmeniz gereken ilk unsur, bankaların faiz oranlarından çok alacakları dosya vesaire masraflarıdır. Çünkü kimi zaman faiz oranı düşük olan kredilerin, farklı masrafları nedeniyle aylık ödemeleri yüksek olabilmektedir. Mortgage sistemi kullanılıyorsa, bankaların yine komisyon alabileceklerini göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca kredi erken kapama durumlarında, bankanın yine %2 oranlarında erken ödeme bedeli tahsil edebileceklerini unutmayınız.

Paylaşın

Views
  15.210

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.636

  Oğluma Güzel Sözler

  3.024

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.137

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.685

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.