7 ay önce
7 ay önce

Krediyi başka bankaya taşıma

Türkiye’de milyonlarca tüketici, acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalara müracaat etmektedir. Bankalar da bu işlem için birçok isim ve türde kredi kullanımına izin vermektedir. Ancak kredi kullanımından sonra tüketicinin lehine olan bir değişiklikte kredi yapılandırma işlemi yapılabilmektedir. Yani bir bankadan alınan kredi faizi daha sonra düşmesine rağmen banka buna müsaade etmezse, tüketici farklı bir banka ile anlaşabilmektedir. Yani kredisini farklı bir bankaya taşıyabilir. Buna da literatürde kredi transferi adı verilir.

Yılın belirli dönemlerinde gözlemlenen düşük faiz durumları, tüketicilerin mevcut kredi borçları için de geçerli olabilmektedir. Bu durumda krediyi kullandığı bankaya başvurması gereken tüketici, banka ile anlaşma yoluna gitmelidir. Ancak bazı bankalar bu tür anlaşmalara sıcak bakmayarak tüketiciye ret cevabı verebilmektedirler. İşte bu durumda tüketici, farklı bir banka ile anlaşarak kredisini taşıyabilir. Böylece ilk bankadan alınan kredi kapatılarak, yeni bankadan farklı bir kredi kullanılır. Bu durumda yeni banka açılan kredi için dosya masrafı gibi ücretler talep edebilir. Ayrıca hayat sigortası ve konut kredisi ise farklı sigorta masrafları da banka tarafından tahsil edilebilir. Ancak zorunlu olmayan masrafların dışında olanları, Yargıtay emsal kararı ile geri alabilmenin önü açılmıştır. Bu nedenle krediniz bittikten sonra bu tür girişimlerde bulunursanız başarılı bir sonu alabilirsiniz. Kredi transferi için kullanacağınız bankanın faiz oranlarını ve dosya masraf konularını iyi araştırmanızı da önermekteyiz.

Paylaşın

Views
  16.076

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.976

  Oğluma Güzel Sözler

  3.250

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.294

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.746

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.