6 ay önce
6 ay önce

Mükemmel Makyajın Sırları

Kadınların makyaj yaparken kendilerini çok daha mutlu hissettikleri, aynı zamanda makyaj yaptıktan sonra da bu mutluluklarının devam ettiği bilinir. Temel anlamda güzel görünmek ve karşı cinsin dikkatini çekmek yeterli bir mutluluk sebebi olabiliyor. Bunun içinde gündelik hayatımızın dahi vazgeçilmeyen bakımları arasına makyaj teknikleri giriverdi.

Baktığımız zaman gerek soft makyajlar, gerek özel günlerimizde porselen makyajlar, düzenli bir ritüel haline gelenler için kalıcı makyaj teknikleri derken her ana yayıldı. Herkesin aradığı ortak şey ise mükemmel makyajın püf noktaları oldu. Çünkü herkes kendisini en iyi şekilde hitap edecek ürün kombinasyonlarını kullanmak istiyor.

İyi Makyaj İçin Hangi Adımlar Önemlidir?

İyi bir makyaj yapmanın birden fazla yolu vardır. Kadınlar makyaj yaparken nelere dikkat edeceklerini bildikleri konusunda oldukça kendilerinden emindir. Fakat birçok bilginin kulaktan kulağa yayıldığını ve aslında gerçeği yansıtmadığı da aşikârdır. Özellikle de kullanılan malzemelerle kısıtlanmış olan makyaj tekniklerinin belirli bir noktaya erişebileceğini düşünmek başlı başına hatadır.

Eğer sizde kendinizi en iyi ifade edebilecek olan mükemmel makyajın formülünü arıyorsanız bu noktada dikkat etmeniz gereken 3 ana unsur var. Cildiniz, renk seçimleri ve makyajın türü.

Cildiniz

Öncelikle cildinizi keşfedip hangi ürünü kullanıp kullanmayacağınızı bilmeniz gerekir. Tonu, belirgin kısımları, fondöten ve kapatıcı için renk aralıkları gibi detaylar önemlidir. Cildinize özen gösterirseniz adeta bir bebek gibi cildiniz olur.

Cildinizin Temizliği

İyi bir makyaj yapmak için direkt olarak makyaj malzemelerinden başlayacağınızı düşünmüyorsunuz herhalde. Öncelikle cildinizi hazırlamanız gerekmektedir. Temiz bir cilt hem bakım hem makyajda daha ön plana çıkacaktır.

Görünüm

Makyajın odak noktasını nereye çekeceğinizi, gözlerinize mi yoksa dudaklarınıza mı yoğunlaştıracağınıza karar verdiğiniz kısımdır. Unutmayın ki ne istediğinizi bilmezseniz yapmanız çok daha zor olacaktır. Bu kural makyajın püf noktaları içinde de vardır.

Renk Seçimleri

Cildinizin tonu, kapatacağınız ürünlerle beraber elde edeceğiniz ton ve diğer malzemelerin hangi renklerde olacağı. Aslında bir makyajın karşı tarafa güzel gözükmesinin en büyük sebepleri bu renk uyumundan ibarettir. Eğer sarıya çalan bir tene sahipseniz uyumlu renkler tercih edip krem bazlı bir yelpazeden seçim yapmanız önerilebilir. Daha açık ve solgun bir ten rengine sahipseniz bu kez yüzünüzdeki solgunluğu atacak şeftali tonları, daha parlak ve ilgi çekici tonlar kullanabilirsiniz.

Dudak Makyajı

Dudaklarınıza ruj sürmek tabi ki herkesin bildiği bir eylemdir. Peki ya dudaklarınızın bakımı? Sürekli yorulan ve günün stresiyle dökülen dudaklarınız, pürüzsüzlüğünü kaybeden yapıları sebebiyle makyajı yeteri boyutta ön plana çıkaramayabilir. Eğer dudaklarınız bu bakıma ihtiyaç duyuyorsa kesinlikle peeling sonrası makyaj yapın.

Kapatıcı Kullanmak

Kapatıcı kullanmak kadınların artık makyaj yaparken en sık tercih ettiği seçeneklerden birisi haline geldi. Tüm cilt tonunuzu dengeleyecek kaliteli krem kapatıcılar makyaj yapmanız için size en uygun cilt yapısını sunacaktır.

Fondöten Kullanmak

Aslında kapatıcı kullandıysanız bir anlamda fondöten kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak yine de fondöten ile bir alt katman oluşturmak, tenin belirli bölgelerini daha göz alıcı yapmak sizin tercihinize kalmış. Tavsiye olarak jel fondötenler önerilebilir.

Yanaklar

Tabi kapatıcı ve fondöten demişken temiz cildiniz tamamıyla düz bir görünüme sahip olmuş olacak. Dolayısıyla yüzün belirgin kısımları arasında bulunan elmacık kemikleri üzerine hafif bir allık dokunuşu, eğer allık kullanmıyorsanız kullandığınız rujdan bir parça dokundurmak ve yaymak hoş bir görünüm sunacaktır.

Göz Makyajı

Göz makyajında eye liner ve maskara kullanımı olmazsa olmaz diyebiliriz. Bu ikiliyi başarılı bir şekilde uygulayabilmek için çok abartısı olmayan, kenarlarını taşırmadan çektiğiniz eye liner ve kat kat çektiğiniz maskara sizin gözlerinizi ön plana çıkaracaktır.

Yani kısaca mükemmel makyajın sırları arasında öncelikle cilt temizliği ve cildin analizine dikkat etmemiz gerektiğini vurguladık. Ardından cildimize uygun ürün ve renk seçimi ile beraber doğru makyaj tekniklerini sırasıyla uygulamaya başladık. Eğer tüm kriterlere uygun çözümler bulabilirsek kesinlikle en mükemmel görünümü ve sonucu alabileceğinizden şüpheniz olmasın.

Paylaşın

Views
  16.106

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.988

  Oğluma Güzel Sözler

  3.260

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.296

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.748

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.