7 ay önce
7 ay önce

Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartları, normal kullanım süresi içinde birçok insana fayda sağlayabilmekte ve getirdiği avantajlar ile de sürekli kullanılabilmektedir. Fakat artık kredi kartı kullanımından bıkan ve kartlarını kapatmak isteyen kullanıcılar, kolayca bankalarının çağrı merkezinden iptal işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Eğer kredi kartı sahibi kişi ölmüşse, onun kredi kartını kapatmak için de benzer yollar izlemek gerekmektedir.

Öncelikle yakınınızın ölümü gibi bir durumla karşı karşıya geldiğinizde merhumun tüm yasal evraklarını toplamanızı öneririz. Kredi kartını iptal etmek için ölüm belgesi ile birlikte bankanın herhangi bir şubesine gidip, isteğinizi bildirebilirsiniz. Alternatif bir yol olarak da, vefat eden kişinin tüm yasal bilgilerini (anne kızlık soyadı, kimlik no vb.) bilmeniz dâhilinde, müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinde bulabilirsiniz. Vefat eden kişinin herhangi bir borcu varsa, bankayı arayıp durumu izah ettikten sonra ilgili kişinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Eğer hayat sigortası yapılmış ise, kredi kartlarından doğan hiçbir borçtan mirasçılar yükümlü olmamaktadırlar.

Eğer ölen kişinin hayat sigortası olmayıp, kredi kartı borcu varsa; bu meblağ yasal takipçilerinden tahsil edilmektedir. Ancak mirası reddetmeniz durumunda, bankanın herhangi bir şekilde borcu tarafınızdan tahsil etmeye yetkisi yoktur. Bu gibi durumlarda varsa kefiller de araştırmaya alınabilir.

Herhangi bir ölüm durumunda, merhumun defnine kadar geçen süreçte size verilen tüm resmi ölüm belgelerini saklamanız yararınıza olacaktır.

Paylaşın

Views
  15.757

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.864

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.