Olta Kamışları Hakkında Bilgiler

Olta balıkçılığında kullanılan kamışları tanımlayacak olursak eğer; olta takımı ve misinanın istenen hedefteki noktalara yönlendirilmesi, balığın karaya ya da tekneye alınabilmesini sağlayan, makarasız ya da makara takılarak kullanılabilen, çeşitli boy ve ağırlıkta, su bitkileri ve ağaçların kurutulmuş olanı ya da metalden yapılmış olan çubuklar olmaktadır.

Kamış Seçimi

Kamışlar,

 • Tuzlu ya da tatlı sularda kullanılabilme,

 • Kullanılacak olta takımının ağırlığı,

 • Hedef balığın boy ve ağırlığı,

 • Kamışın kendi ağırlığı,

 • Taşıma kolaylığı,

 • Kullanılacak yere göre uzunluğu,

 • Hedef balık türü için uygun aksiyonlu olması,

 • Kullanılmak istenen avlanma yöntemi,

Gibi unsurlar dikkate alınarak tasarlanmış olmaktadırlar.

Kullanılması düşünülen yer, hedeflenen balık türü ve avlanma metoduna karar verildikten sonra ihtiyaca uygun ve bu ihtiyacı karşılayabilecek kamışlar seçilmesi gerekmektedir.

Kamış Ağırlığının Seçimi

Kamış ağırlıkları,

 • Çok hafif

 • Orta hafif

 • Hafif

 • Orta

 • Orta ağır

 • Ağır

 • Ekstra ağır

Olmak üzere 7 seçeneğe ayrılmaktadır.

Avlanılması hedeflenen balığın boyut ve ağırlığına göre uygun seçeneklerde kamış ağırlığı tercihi yapılması gerekmektedir. Hedef olan balığın ağırlığı ve boyutuyla doğru orantıda olarak, kullanılacak kamışın ağırlığı da artmaktadır.

‘Kamışın ağırlığı aynı zamanda gücünü gösterir’ söyleminden yola çıkarak, büyük balık için daha fazla ağır bir kamış seçilmesi gerekir olarak anlam çıkartılmaktadır. Fakat gelişen teknolojiyle ve kamış yapımında kullanılan sağlam malzemelerle bu söylem tartışılabilir duruma gelmiş olmaktadır.

Aksiyon Seçimi

Aksiyon, kamışa uygulanmakta olan ağırlığa göre kamışın esneme yani bükülme oranına denmektedir. Dört farklı kamış aksiyon türü bulunmaktadır. Çok çabuk bükülen, çabuk bükülen, orta bükülen ve yavaş bükülen olmaktadırlar.

Kamışın boy uzunluklarına göre esneyebilen uzunluk oranları;

 • Çabuk bükülen kamışlarda %30

 • Orta bükülen kamışlarda %60

 • Yavaş bükülen kamışlarda %80 ya da %90 ı bulabilmektedir.

Aksiyonun Önemi

Aksiyon, kamışın en önemlisi olmaktadır. Bunu söyleyerek abartmış olmayız, gerçekten de her şeyidir.

Elbette ki kamış seçiminde başka unsurlarda önemli olmaktadır. Ancak, aksiyon bu unsurlar arasında en önemlisi olmaktadır.

Kullanılan takımın gönderilmek istenen hedef uzaklığa ya da noktalara atılabilmesi, uygun kalınlıkta misina seçimi ve seçilecek doğru aksiyonlu bir kamış ile sağlanmaktadır.

Balık kancaya takıldıktan sonra onu yoracak şekilde mücadele ederseniz, uygun aksiyonlu bir kamış balığı daha çok çabuk yoracaktır ve böylece işiniz çok daha kolaylaşacaktır.

Uzun süren at ve çek faaliyetinde yorulmayı engellemek, sahte yemlerle yapacağınız balık avlarında yapay yeme verilmesi gereken özel hareketleri yaptırabilmek gibi unsurlar doğru ve uygun aksiyonu seçmekle sağlanmaktadır.

Hedef olan balık türünün boyutu ve ağırlığı arttıkça, orta ya da yavaş aksiyonlu kamışlar tercih edilebilirler. Boyutu ve ağırlığı azaldıkça, çabuk ya da çok çabuk aksiyonlu kamışlar tercih edilebilirler.

Kamış Boyunun Seçimi

Boy seçimi yaparken kamışın kullanılacağı alan özellikleri ve avlanılacak derinlik dikkate alınması gerekmektedir.

Uzak bir noktaya olta takımını atabilmek için fizik kuralları gereği uzun kamışlar seçilmeli, derin olan sularda ya da mesafenin sorun olmadığı yerlerde kısa kamışlar seçilmelidir.

Örnek olarak; Barajda, denizde ya da doğal göllerde kıyıdan yapılması tercih edilen oltacılıkta takımı uzağa atmak daha doğrusu olacağı için uzun kamışlar tercih edilmelidir.

Tekneden avlanma yaparken, hedeflediğiniz balık türünün bölgelerine zaten tekne yoluyla istediğiniz kadar yaklaşabileceğiniz için uzun kamışa bu konuda ihtiyacınız olmayacaktır.

Ayrıca uzun bir kamış kullanarak balığı tekneye almak, balıkla mücadele etme esnasında kamışı kontrol etmek oldukça fazla güçleşir. Derin su olan yerlerde avlanma esnasında da, kısa kamış daha fazla kontrol sağlayacaktır. Böylece balıkla mücadelede ve çekmenizde size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Tekneden kullanabilmek için, 1,80- 2,10 m gibi boylarda ve avlanma yönteminize uygun aksiyonlu bir kamış seçmeniz gerekmektedir. Diğer durumlarda avlanma yönteminize göre uzun kamış kullanmanız gereken durumlarda olabilir. Örnek olarak; çapara avcılığı yaparken çapara takımının uzunluğu sayesinde takımdan balık temizleme ve takımı kolay atabilmek için uzun kamışların tercih edilmesi gerekmektedir.

Dere, ağaçlık ya da küçük çay gibi alanlarda kullanılması düşünülen kamışlarda da atma mesafesi sorun yaratmadığı için kamışın boyu haliyle kısa olması gerekmektedir.

Takımı atmanın ve çekmenin oldukça zor olduğu sazlık araları ya da ağaç araları gibi alanlarda, takımı istenilen noktaya tepeden indirmek ve kaldırmak için makarasız ve halkasız uzun kamışların tercih edilmesi gerekmektedir.

Teleskopik Kamış (İç içe geçmeli)

Yaygın biçimde kullanılmakta olan, genellikle küçük ve orta boy balıkların avında kullanılan taşıması oldukça kolay olan kamışlardır. Büyük balık avı için olanları bulunuyorsa genellikle bu işi için içi dolu geçme parçalı ya da bütün halde olan kamışlar tercih edilmelidir. En uç kısmında bulunan parçası, atarı ve aksiyonuna göre içi dolu ya da boş olarak bulunmalıdır.

*Atar: İngilizce ‘casting’ denmektedir. Kamışla atılabilecek en fazla olan olta takımının ağırlığı.

Parçalı Kamış

Teleskopik kamışlardan oldukça farklı olarak, sökülebilir durumdaki parçalardan meydana gelmektedir. Genellikle parçaların iç kısmı dolu olmaktadır ve kırılmaya karşı oldukça dayanıklı durumdadır.

Çıkrık Kamışı

Hem büyük hem güçlü balıkların avlanmasında kullanılan bir kamış türü olmaktadır. Diğer türdeki kamışlardan ilk dikkat çeken farkı ise, misina halkalarının ya da bilyeli misina yataklarının kamışın üst kısmına bakan tarafında oluşmaktadır. Buradaki amaç ise, misinada bulunan yükün tüm kamışa dağılmasını sağlayabilmektirÇıkrık makara, kamışın üst kısmına bakan yüzeyine bağlanmaktadır. Oldukça güçlü ve dayanıklı olan malzemelerden yapılmaktadır. Çıkrık kamışlarının neredeyse tamamında diğer kamış türlerinden farklı olarak, makara bağlantı noktasının üst kısmından itibaren esneme özelliği bulunmaktadır.

Fly Fishing Kamışları

Fly Fishing denilen avlanma yöntemlerinde kullanılan bambu ya da sentetik liflerden yapılmakta olan kamış türlerinden olmaktadır. Taşıma kolaylığı için birbirlerine geçme sistemi bulunmaktadır. Makarasına ise özel üretilmiş bir ip sarılarak kullanılmaktadırlar.

Bu kamışlar her türlü kaşık, sinek sahteler, silikon sahteler, Rapala türleri gibi malzemelerle avlanma durumuna uygun olmaktadır ve aynı zamanda keyif verici olmaktadırlar.

Bu kamışlarla olta takımını çekmek için genellikle kamışın makarası kullanılmamaktadır.

Elle parçalar halinde, olta ipiyle, belirli bir düzende ve yere ya da suya boşaltılarak kullanılmaktadır. Fakat bazı kullanıcılar balığı çekme ve yorma işleminde makarayı sararak kullanmayı tercih edebilmektedirler.

Fly makara ve kamış takımla kullanılan ipler, yüzer ve de batar olmak üzere iki grupta bulunmaktadırlar.

Halkasız Kamışlar

Teleskopik yapıda ve bazı cinslerinde teleskopik parçalar birbirlerinden ayrılarak kullanılmakta olan kamış türlerindendir. Boyu 13 metreyi bulanları da vardır. Olta takımını uzak bir noktaya atmayı gerektirmeyen ya da otluk, ağaçlık, sazlık gibi atılması zor noktalara olta takımını tepeden indirebilmek için kullanılmaktadırlar.

Makara takılma yatağı ve misina geçme halkaları bulunmamaktadır. Kamışın boy uzunluğuna eşit boyda olan misina doğrudan direkt olarak kamışın ucuna bağlanarak kullanılmaktadır.

Emmrod Kamışlar

Emmrod Kamışlar, ‘Kayak Fishing’ denilen 1 ya da 2 kişilik şişme ve hafif materyallerden yapılmış olan ve botlardan yapılan avlanma yöntemlerinde hem kolay atabilme hem de balık oltaya takıldıktan sonra yaşanılan balıkla mücadelede kolaylık sağlanması için tasarlanmış olmaktadırlar.

Buz Balıkçılığı Kamışı

Buzu delerek yapılan ve olta balıkçılığında kullanılmakta olan boyu kısa ancak hafif ve güçlü kamışlar olmaktadır. Genellikle soğuk ülkelerde kullanılmaktadır. Ülkemizde bilinen ve kullanılan bir kamış türü olmamaktadır.

Paylaşın

Views
  16.105

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.986

  Oğluma Güzel Sözler

  3.258

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.296

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.748

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.