6 ay önce
6 ay önce

Organik Kozmetik

Günümüzde, özellikle de son yıllarda sağlıklı kalmak son derece zorlaştı. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza dahil olan yığınla kimyasal maddeden söz etmemiz gerekiyor. Bu kimyasallar beslenmemizden giyimimize, ilaçlardan kozmetik ürünlerine pek çok alanda hayatımıza dahil olmaktadır. Yaşam kalitemizi bozan, hastalıklara neden olan doğamıza kesinlikle aykırı bu sentetiklerle sürekli bir aradayız. Öyle ki bu kimyasallar hayatımızın her alanını işgal etmiş durumdadır.

Televizyonlarda ve çeşitli yayın organlarında sürekli vücüdumuzu ve hayatımızı olumsuz etkileyen toksik maddelerden nasıl arınmamız gerktiği konusundan bahsediliyor. Vücudunuza zararlı yabancı maddeler (toksinler) girdiğinde, vücudunuz bunların bir kısmını doğal yollarla atacak, ama bir kısmı vücut içinde atılmadan kalacaktır. Vücudumuz, zararlı maddeleri dışarıya atmaya çalışır. Sahip olduğu doğal savunma mekanızması ile atamadığı yabancı maddeleri yağ ile sarmalayarak zarar vermesini engellemeye çalışır.  Bu da zaman içinde depolanan yağ miktarını artıracaktır. Ayrıca vücuda giren toksik maddeler sağlımızı kanser riski dahil pek çok alanda tehdit eder.

Öyleyse kimyasal ürünlerin bizleri verdiği zararlarla nasıl başa çıkabileceğimizi tartışmak yerine organik ürünler kullanarak bu zararlı kimyasalların vücudu alımını engellememiz daha yerinde olacaktır. Organik kozmetik ürünlerini kullanmayı seçmek, hem kendimize hem çevremize olan saygımızı günlük hayatımıza katmak demektir.

Organik kozmetik nedir?

Üretim sürecinde kimyasal madde kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimine Organik adı verilir. Organik kozmetik ürünleri de aynı tanım kapsamında hiçbir şekilde kimyasal madde ile bir araya getirilmemiş olan kozmetik malzemelerdir. Günümüzde organik kozmetik ürünü üreten markalaın sayısı artmaktadır. Kozmetik alanında organik ürün kullanmak istiyorsak kullanacağımız ürünün markasının güvenilirliği ve söz konusu ürünün organik olup olmadığının tespiti için bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler şunlardır:

– Organik kozmetik ürünleri organik, ekolojik ya da biyolojik isimlerinde adlandırılabilir.

– Bir ürünün organik olup olmadığı konusunda emin olmanız gerekmektedir. Ürüne “Organik Ürün” sertifika veren uluslararası bağımsız kuruluşlar vardır. IMO, Ecocert, ICEA bu kuruluşlardan bazılarıdır. Bahsettiğimiz kuruluşlar ve ya başka kuruluşlar olsun farketmez ürünün üzerinde muhakkak Organik Ürün sertifikası  aramak gereklidir.

– Ürünün bileşenlerinden birine organik denmesi o ürünün Organik Ürün olması için yeterli değil. Ürünün içeriğinin tamamı sertifikalı doğal ürün olması gerekiyor.

– Ayrıca ürünün Organik Ürün sertifikalı olması içinse, hammaddelerinin tamamının doğal olması yetmiyor. üretimin çevreci, doğal kaynakları tasarruflu kullanan yöntemlerle yapılması ayrıca ambalajının da geri dönüşebilir olması gerekir.

Paylaşın

Views
  11.791

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.374

  Oğluma Güzel Sözler

  2.135

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.487

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.465

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.