7 ay önce
7 ay önce

Panik Atak Tedavisi Panik Atak Nasıl Yenilir?

Panik atak, %100 başarı ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Panik atak tedavisinde kullanılan yöntemler iki çeşittir. Birisi psikiyatri gözetiminde kullanılan antidepresan ilaçlar diğeri ise psikologlar ile yapılan karşılıklı çalışmalar, psikoterapiler. Psikoterapinin en etkili olanı ve bilineni bilişsel davranışçı terapidir. Panik atak tedavisinin en önemli basamağını duyarsızlaşma ve üstüne gitme oluşturur. Atağın temel yapı taşı bulunur ve ona göre tedavi devam eder. Genellikle panik atak, saçma düşüncelere bağlı olarak kendini gösterir duygudurumunuza yansır ve endişe seviyeniz yüksek olduğundan genellikle o saçma düşünceye inanılır, kalp atışı hızlanır ve devamı gelir. Panik atak geldiğinde bir kağıda aklınızdan geçen düşünceleri yazıp, bunların doğru olup olmadığını ve çürütecek kanıtları aramanız etkili olabilir. Bunun dışında panik atak için nefes egzersizleri vardır ki hızlı nefes alımı düzene sokulmalıdır. Atak sırasında kaçınma eylemi gerçekleştirilmeden bir koltuğa oturulur (kalabalık bir ortamda iseniz sakin bir yere geçilmelidir) ve derin bir nefes diyaframdan alınır (6 saniye) sonrasında 6 saniye içinizde tutulur ve 6 saniyede yavaş yavaş verilir. Bu egzersiz hızlı yapılmamalıdır ve amaç kalp atışını düşürmek ve sakinleşmektir. Elimizdeki ilk koz bu nefes egzersizidir. Ayrıca atak ikinci plana atılarak duyarsızlaşma da yapılabilir. Örneğin kitaba odaklanmaya çalışılır veya arkadas ile telefon konusması yapılabilir. Alternatif ise bunun sadece bir atak olduğunu, beynin yanlış alarm verdiğini ve sonucunda ölmeyeceğinizi, delirmeyeceğinizi, felç olmayacağınızı tekrarlamaktır. Bitkisel çaylarda sakinleştirici etki yapmaktadır. Melissa çayı günde 3 defa tüketilebilir, uyku probleminiz varsa doğadan rezene çayını yatmadan bir saat önce için. Omega 3 de (balık yağı) stres önleyici bir vitamindir. Panik atak geçiren kişinin çevresindekiler de sakin olmalıdır. Panik atak geçiren birine nasıl davranmalıyız? Bunun sadece bir atak olduğunu ve kısa bir süre içerisinde geçeceği belirtilmelidir. Kişi, hastaneye götürülmemeli ve endişe yaratılmamalıdır. Panik atak sırasında yapılması gerekenlerden biri de panik atağı tetikleyecek bedensel hastalıkların olup olmadığıdır, bunun için kan ve idrar testi yapılabilir.

Panik atak yaşamınızın doğru ve sağlıklı gitmediğinin, sıkıntı yaşadığınızın bir kanıtıdır; bunun için bir değişikliğe gitmenizi önerir sizi sıkan şeylerden uzaklaşmanızı tavsiye ederiz, spor yapabilir veya bir spor merkezine yazılabilirsiniz. Her şeyi kafanıza takmayın, kendinizi dinlemeyin gibi klişe laflar söylemeyeceğiz. Panik atak %100 tedavi edilir siz buna şu an inanmayabilirsiniz ama öyledir. Siz deli değilsiniz, herkesten daha akıllısınız. Psikoterapi ile 10 seans civarında kalıcı çözümler elde edilebilir. Panik atağın altında yatan temel problem ortadan kaldırılmadığı sürece ilaçlar geçici çözüm sağlar. Panik atak deyince aklınıza ne geliyor (örneğin karanlık mavimsi hava vs.) ? sıkıntı nerenizde oluşuyor? Yapılan yanlışlardan bir tanesi ise ben iyileştim ilacı bırakıyorumdur kesinlikle düzenli tedavi şarttır. İlaçlar doktor onayında alınmalı ve doğru kullanılmalıdır. İlaçlar etkisini 2 haftadan sonra gösterir ve etkili olup olmadığına göre değiştirilebilir, dozu arttıralabilir. Panik atak %50 ilaçla %50 psikoterapi ile tedavi edilir desek doğrudur, çünkü ilaçlar sizin yatışmanızı sağlar. Panik atağın beyin kimyasından kaynaklanan bir hastalık olduğunu söylemiştik. Ortada hiçbir şey yokken oluşan panik, beynin bir oyunudur. Ek olarak sigara alkol varsa bırakılmalıdır. Aslında panik atak sizin sağlıklı olduğunuzu gösterir, vücudunuz tepkisidir. En sık geceleri uykuda görülür ama hasta bunu fark etmez ne olduğunu da anlamaz birden uyanır. Allaha sığınarak ve iman gücü ile de bu hastalığı yenebilirsiniz. Panik ataklı bir akrabanız varsa onlara danışabilir, fikir sahibi olabilirsiniz; panik atak olan başka insanları görmek sizi rahatlatabilir. Ayrıca panik atak bir seansta tedavi edilemez, hipnoz falan geçicidir ve şehir efsanesidir para tuzağıdır. Panik atak sırasında aklınıza gelen imgeden tutun her şeye kadar psikolog ilgilenir, psikoterapiyi önemseyin. Birde şunu belirtmekte fayda var;

PANİK ATAK RAHATSIZLIĞI ACI VEREN CİDDİ BİR HASTALIKTIR, ANCAK TEDAVİSİ DE EN KOLAY OLANIDIR.

Paylaşın

Views
  16.078

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.976

  Oğluma Güzel Sözler

  3.250

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.294

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.746

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.