7 ay önce
7 ay önce

Patlıcan Kaç Kalori

1 adet patlıcan kaç kalori: Potasyum, folik asit, lif açısından iyi bir kaynak olan patlıcanın antioksidan değeri yüksektir. Bu nedenle de kanserden koruyucu etkisi vardır. Bir adet(tane) patlıcan 200 gramdır. Bu da 34 kaloridir. Bir tane büyük patlıcan(250 gram) 42.5 kalori eder. Bir patlıcan 150 gram olup 25.5 kalori(kcal)dır. Bir patlıcanın yarısı 100 gramdır. Bu da 17 kcal eder. Bir kilogram patlıcan da 170 kalori vardır. Birden fazla çeşit yemek yapılabilen patlıcan sağlığa sayısız derece yararı vardır. İmambayıldı, karnıyarık, patlıcan musakka, patlıcan kebabı, türlü yemeğinde, güveçte, patlıcan dolması, kızartması vb. birçok çeşit yemek yapılır.

Patlıcan Kilo Yapar mı: Zeytin yağlısından dolmasına, kızartmasından közlenmiş olanında kadar her çeşit yemeklerle soframıza renk katan patlıcan kilo yapar mı? Kalori değeri oldukça düşük olan patlıcan yapılış tarzına göre yağ yapma etkisi değişir. Örnek olarak kızgın yağda kızartıldığında yağ oranı yüksek olacağından kilo alımına neden olabilir. Bunun yanında içerisinde barındırdığı mineraller ve vitaminler ölebilir. Özellikle de fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanların bu konuda hassasiyet göstermeleri gerekir. Salatalarda veya haşlayarak, közde pişirerek yenildiğinde kilo verdirmeye yardımcı olur. Kilo almak isteyenler ise bol yağda kızartarak yediklerinde göbek bölgesinde ve vücudun belli kısımlarında yağlanmaya sebep olur. Aşırı derece de yemek de bedene zarar verecek etkiler doğurabilir. Bu konuda dikkatli olmakta yarar vardır.

Patlıcan Kaç Kalori

Patlıcanın Besin Değerleri;
200 gramında ne kadar karbonhidrat vardır: 5(g)
200 gramında ne kadar protein vardır: 2.5(g)
200 gramında ne kadar yağ vardır: 0.4(g)

Patlıcan Kaç Kaloridir Besin Değerleri Nelerdir?

Patlıcanın Faydaları ve Zararları: Özellikle közlenerek ve karnıyarık yemekleri yapılarak tüketilen patlıcan sağlığa faydasının olması kadar zararı da mevcuttur. Kansızlık sorunu olanların düzenli olarak patlıcan yediklerinde vücuttaki kan üretimi artırır. Bedende biriken fazla suyun atılmasına büyük oranda katkı sağlayan patlıcan idrar söktürücü özelliği sayesinde bağırsakların rahat bir şekilde işlevlerini sürdürmelerine yardımcı olur. Sakinleşmeye yararlı olan patlıcan kalp çarpıntılarının oluşmasını engeller. Sindirim sistemini rahatlatır. İçerdiği yüksek lif sayesinde kabızlık yapmaz.Kalsiyum, potasyum, demir gibi mineraller bakımından oldukça iyi bir kaynak olan patlıcanın kalorisi oldukça düşüktür. Kalp hastalıklarının oluşmasını engeller. Özellikle de bayanları ilgilendiren bir diğer özelliği de bacaklarda ve basenlerde selülitin oluşmasını engeller. Romatizma ve romatizmal rahatsızlıkların oluşmasını geciktirerek kemik hastalıklarına karşı faydalıdır. Kansere yakalanma riskini büyük oranda düşürür.

 

 

 

Diyabet yani şeker hastası olanlar için mükemmel bir besindir. Şeker hastası olanların gönül rahatlığıyla yiyebilecekleri bir sebzedir. Diş sağlığına yararlı olan patlıcan dişlerin güçlenmesini sağlar. Bu kadar faydası olan sebzenin zararı da vardır. Safra kesesi ve böbrek hastası olanları rahatsız edecek antioksidanlara sahip olduğundan düzenli ve ölçülü olarak yemelerinde yarar vardır. İçerdiği nikotun nedeniyle aşırı derec yenildiğinde sigaranın verdiği zararların aynısını verebilir.

Paylaşın

Views
  15.213

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.637

  Oğluma Güzel Sözler

  3.024

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.137

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.685

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.