6 ay önce
6 ay önce

Saçlarım Çok Yağlı Nasıl Kurutabilirim?

Yağlı saçlar için ne yapılmalı?

Hanımlarda da erkeklerde de estetiksel bir dış görünüm yaratmak adına itina gösterilen ve sıhhatli görünmesine dikkat edilen noktalardan biri de kuşkusuz ki saçlardır. Saçlar ister gür ister düzgüsel olsun, ister düz isterse de kıvırcık olsun her koşulda saçların görünüm olarak sıhhatli ve yağsız görünmesi istenmektedir.

Düzgüsel şartlarda bazı bireylerin saçları bir iki gün yıkanmasa da yağsız kalabilirken, bazı bireylerde de yıkandıktan bir kaç saat sonrasında saç gene sağlanmaya başlamaktadır. Bu durumun ilk olarak saç diplerinde oluşan yağ miktarıyla ve benzer durumlarla yakından ilişkisi bulunmaktadır.

 

 

 

Saçlarımızın organik yapısı ele alındığında, hem saç tellerimizde hem de saç derimizde pek fazlaca organik yağların bulunmuş olduğu görülmektedir. Oran olarak bahsedersek, bireylerin saç derisinde her gün 2 ve 4 gram içinde sebum dediğimiz saç yağı bulunmuş olduğu bilinmektedir. Bu oran da yarım tatlı kaşığı miktarındaki ayçiçek yağıyla bir tutulabilmektedir.

 

Yağlı saç sorunuyla uğraşmak, bireyler için bunaltıcı süreçler olabilmektedir. Şu sebeple devamlı olarak saçları yağlanan ve bu sorunla uğraşırken hala saçları yağlı bir halde günlük rutinini geçirmek zorunda olan kişiler durumun yarattığı rahatsızlıkla başa çıkmak durumunda kalmaktadır. Kış aylarında ya da yazları şapka, bere vb. ürünlerle görüntünün bir kısmı kapatılabilirken bahar aylarında ya da kapalı ortamlarda bu problemi gizlemek pek de mümkün olmamaktadır.

 

 

 

Ek olarak saçlarında yağlanma problemi olan kişilerin yalnız estetiksel anlamda değil, saçlarına vermek istedikleri saç şeklinde de zorlanmalar yaşadıkları bilinmektedir. Saçlar organik haline bırakılmak istendiğinde kafa bölgesine yapışık, yağdan dolayı parlayan bir görüntü olduğundan istenen görüntü yaratılamamış olunduğundan, bir çok şahıs saçlarına istediklerin formu saç spreyi, saç köpüğü ya da jöle benzer biçimde ürünlerle vermeye çalışmakta; bu durum biçim vermede başarıya ulaşmış olsa da aksine daha yağlı bir dış görünüş de yaratabilmektedir.

Saç derinizin kendiliğinden haiz olduğu yağ miktarını değişiklik yapma şansına haiz olmasanız da, en azından dışarıdan yapacağınız müdahalelerle bu yağlanmayı bir denge içinde yönetim etmeniz mümkün olmaktadır. Kısaca yağlı saçlar için ne yapmalı mevzusunda yağlı saçlar için maske ya da yağlı saçlar için şampuan adamlerde de hanımlarda da etkin sonuçlar verebilmektedir.

 

 

 

 

Yağlı saçlar için bakım

Saçların yağlanma problemi için piyasada pek oldukça yağlı saçlar için bitkisel şampuan, saç bakım kremleri ve bu tip ürünlere benzer yağ dengeleyici saç ürünleri satışa sunulmuştur. Bu ürünlerin haricince örnek verilecek olursa organik kıllı saç fırçaları kullanmak ya da saça toz pudra dökmek de yağlı saçı bir nebze olsun kurtarabilmek adına yapılabilecek şeylerden bir kaçıdır.

Naturel kıllı saç fırçaları yağlı saçlar üstünde kullanıldığında saç yapısındaki yağı tüm saça eşit olacak şekilde dağıtarak yağlanmanın bir tek bir bölümde toplanmasını önleyebilmektedir. Bunun haricinde bilhassa saçlarının kök kısmında yağlanma meydana gelen bireyler köklere pudra dökerek yağın emilmesini ve daha azca yağlı bir görüntüye kavuşmasını kısa süreli çözüm olarak deneyebilmektedirler.

 

 

 

 

Yağlı saçlardaki probleminin çözülmesinde lüzumlu ürünlerin kullanılmasının da haricinde, yapılmasından kaçınılması ihtiyaç duyulan hareketler de vardır. Bu hareketlere gün içinde saçlarla sık sık oynamak ve saçları her gün uzun saatler süresince kapalı tutmak gösterilebilir. Şu sebeple saçların içinde devamlı gezinen parmaklar saçların yağ dokusunu harekete geçirebilmekte, bunun haricinde kapalı tutulan saçlar da aynı şekilde saç köklerinin hava alamamasından dolayı olması gerekenden daha çok yağ üretebilmektedir.

Eğer saçlardaki yağlanma sorununa ihtiyaç duyulan önlemler alınmazsa, saçların bir süre sonrasında dökülmeye başlaması kaçınılmaz olacaktır. Ek olarak bu durum bununla beraber yağlı saçlarda üreyen bir mantarın çoğalmasına ve kepeklenme, egzama şeklinde problemleri de getirebilmektedir. Bu sebepten dolayı yağlı saç problemine geç kalmadan müdahale edilmesi, saç sağlığının olması ihtiyaç duyulan seviyeye çekilmesi gerekmektedir.

 

 

 

Yağlı saçlar hakkında doğru malum hatalar

Bahsedilen tedavi sürecinde ilk olarak malum belli başlı iki yanlıştan vazgeçilmesi gereklidir. Bunlardan ilki saçların her gün yıkandığı takdirde daha fazlaca yağlanacağı inanışı, bir diğeri de yağlanan saç derisindeki bu yağların saç köklerini daha iyi beslediğidir. Halk içinde çoğunlukla doğru olarak malum bu iki bilginin kesinlikle gerçekle alakası yoktur.

Bu bilgilerin doğrusunu açıklayacak olursak, ilk olarak saçlardaki yağın bekletilmesinin saç derisini besleyeceği inanışıdır. Bu durumun aslına bakarsak bu yağın bilhassa saç derisinde tutulması şeklinde bir duruma ihtiyacı yoktur. Saç derisindeki yağ saçın derisini nemli ve sıhhatli tutmak şeklinde bir özelliği olsa da bilhassa saçları fazladan yağlanan kişiler için bu yağdan saçın geciktirilmeden arındırılması gerekmektedir. Bu sebeple yıkandıktan sonrasında en fazla 7 saat içinde yağlanan saçlarda bu yağın ekstradan besleyici diye saç köklerinde tutulması oldukça yersiz bir inanıştır.

 

 

 

 

İkinci olarak da saçların her gün yıkanmasının saçları daha çok yağlandırdığı inancının asılsızlığından bahsedilmesi mümkündür. Saçların her gün yıkanıyor olması, saçların daha çok oranda yağlanmasına niçin olmamakta aksine saçları yağlı olan kişilerde yağlanma sorununu gidermek adına yapılması ihtiyaç duyulan ilk davranışlar içinde yer almıştır.

Şundan dolayı saçları yağlanmaya karşı doğru ürünlerle çoğunlukla yıkamak, saçlarda mevcut birikmiş yağı ortadan kaldırarak saç derisinin sağlığına kavuşmasına yol açmaktadır. Bunun en büyük örneği, sırf bu inanış yüzünden saçlarını çoğunlukla yıkamayan insanların saç diplerinde devamlı olarak kaşıntıların, döküntülerin ve hassasiyetlerin meydana gelmesidir.

 

 

 

Yağlı saçlar için en iyi şampuan hangisi?

Yağlı saç probleminden kurtulmanın ana yolu, yazımızın başından beri bahsettiğimiz yağlı saç derisindeki yağı denetim altına alabilmektir. Bu kontrolün sağlanması için de hususi olarak bu probleme nüfuz edecek şampuanlardan seçilmesi gerekmektedir. Piyasada bulunan Organix yağlı saçlar için şampuan, Sebamed yağlı saçlar için şampuan, Gliss yağlı saçlar için şampuan yada Kerastase yağlı saçlar için şampuan benzer biçimde ürünler saçlardaki fazla yağı uzaklaştırabilme etkisine haiz olduklarından çoğunlukla tercih edilen ürünler içinde yer almaktadırlar.

Yağlı saçlarda şampuanlama işlemine geçilmeden ilkin, yapılması ihtiyaç duyulan bir başka etkin çözüm saçlara şampuan sürmeden ilkin ılık suyla bir kez durulamaktır. Bunun amacı şampuandan ilkin suyla saçı birazcık olsun fazla yağ probleminden arındırmaktır. Bundan sonrasında alınan yağ giderici şampuan ürünüyle de yıkanan saçlarda daha süratli iyiye gitme süreçler görülmektedir.

 

 

 

Saçlardaki yağlanmanın kısa sürede halledilebilmesi için, bilhassa saçı nemli dokunabilecek nebat özlü şampuanlardan yana tercih yapılması şarttır. İçeriğinde aloe vera yağı, zeytin yağı, çay ağacı yağı, argan yağı yada bal aslı bulunan şampuanlar yağlanma problemininin önüne geçilebilmesi adına birebir çözüm ürünleridir.

Bu tip ürünleri kullanmasına karşın saçındaki yağlanmada belirgin bir azalma görülmeyen kişilerin de ekstradan haftada 1 kez olacak şekilde bir de arındırıcı şampuan kullanmaları önerilmektedir. Bahsi geçen şampuanların içinde düzgüsel şampuanlara nazaran daha çok temizleyici içerik bulunmakta ve bu yoğun içerik saçlardaki kalıntıları kökten temizlemeye destek olacaktır.

 

 

 

Eğer bireyler hem arındırıcı şampuanı hem de düzgüsel yağlanma karşıtı şampuanı bir arada kullanmak isterlerse; bunun için ısırgan otu özlü şampuanları, limon özlü şampuanları ya da elma özlü şampuanları kullanabilmekte özgürdürler. Bundan dolayı bu tip şampuanlar içerikleri dolayısıyla yağlanma problemi üstünde oldukça etkili olabilmektedirler.

Son olarak naturel bir yöntem olarak da gene haftada 1 kez olacak şekilde saçları organik olması ihtiyaç duyulan organik sirkeli suyla durulamak, yağlanma probleminin önüne geçebilmek adına oldukça etkilidir.

Paylaşın

Views
  15.755

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.864

  Oğluma Güzel Sözler

  3.167

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.241

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.724

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.