7 ay önce
7 ay önce

Salatalık Maskeleri Hakkında

Salatalığın kullanımının uzak doğu ülkelerinde panax ginseng kadar eski olduğunu daha önceki yazılarımda söylemiştim ki birçok tüketim şekli mevcuttur.

Başlıca yolları;

 • Diri tüketim
 • Haşlanarak tüketim
 • Turşu halinde tüketim

Diri salatalık tüketiminin faydalarından da daha önceki konularımızda bahsetmiştik. Bu başlık altında salatalığın nasıl maske formunda kullanılabileceğinden bahsedeceğiz. Biliyoruz ki Çin’de eskiden süt ile karıştırılarak cilde uygulandığında ve dilimler halinde salatalık ciltte bekletilerek sivilce, siyah leke, kırışıklara iyi geldiğini biliyoruz bunlar dışında her gün yeni kullanım şekilleri ile de karşılaşıyoruz son 50 yıl içersinde popülerleşen ve faydalı olduğu kabul edilen salatalık maske çeşitlerinden söz edeceğiz.

 

 1. Salatalık maskesi

Arkadaşlar salatalığın süt ile kullanımının Çin’de m.ö. döneme ait bir tarif olduğunu biliyoruz ve sütü bizim için faydalı kılan şeylerin içerisindeki mayalaşma maddeleridir. Bu durum göz önüne alınırsa yoğurt kullanımı halinde bu formülün çok daha faydalı olacağı kesindir ki m.ö. dönemde Çin’de yoğurt bulunmamaktaydı Türk kültürün bir parçası olan yoğurt faydalarında ilerleyen konularda bahsedeceğiz.

 

Malzemeler; 2 orta boy salatalık, bir kap tam yağlı yoğurt.

Şu durumda neden tam yağlı yoğurt kullandığımızı merak edebilirsiniz. Salatalık yağ emici bir özelliğe sahiptir yağlı ciltler için bile yeterinde emici olduğu için kuru ciltlerde tahrişe sebep olabilir.

 • Eğer cildiniz çok kuru ise bir-iki damla sıvı yağ ilave ediniz tarifimize.

Salatalığı kabukları ile birlikte bir kapta muhafaza ettiğiniz yoğurtun içerisine rendeleyin ve iyice karıştırın. Sonrasında cildinize uygulayın ve 30 dakika bu şekilde bekledikten sonra karışımı sabun kullanmadan ılık suyla temizleyin, gül suyu ile de işlem sonrasında destekleyerek maskenin etkisini artırabilirsiniz.

Uygulama sonrasında cildinizde fazıl olan yumuşaklığı hissedeceksiniz ki; kesinlikle parlak bir görünüm değildir bu yumuşaklık ile gelen renk. Ciltte yağlanma başladığı anda parlama başlar salatalık maskelerinin yağ emici özelliği sayesinde yağlanmadan nemlenme yolu ile bir yumuşama elde edilir. Bu tabi ki en uygun yoldur cilt için…

 1. Salatalık maskesi

İlk maskeye göre hazırlanışı daha zor bir maskedir bu ilk maske kadar etkilidir ama bilinmesi gereken unsur şudur; daha çok kırışıklık için kullanmanız önerilir bu salatalık maskesini çünkü içerisinde bulunan elma sirkesi ve yumurta ile kırışıklıkları destekleyici özelliği daha çoktur. Her cilt tipinin kullanması da sakıncalı değildir aksine yararlıdır.

Bir tane salatalık, zeytin ve/veya susam yağı 2 tatlı kaşığı kâfidir, bir adet yumurta sarısı, iki kaşık kadar natürel elma sirkesi.

Hazırlanış kısmında tüm malzemeleri blender yardımı ile bir kap içerisinde homojen olana kadar karıştırın ve ilk maskede olduğu gibi 30 dakika sonra cildinizi ılık su ile sabun kullanmayacak şekilde temizleyin…

 1. Salatalık maskesi

Hazırlanış kısmı zahmetli bir salatalık maskesi olsa da cilt için yine çok faydalı bir salatalık maskesi tarifidir. Malzemeleri bir adet salatalık, pirinç unu miktar olarak bir çay bardağı yeterlidir, yarım çay bardağı elma suyu ve bir yemek kaşığı sızma zeytin yağ.

 • Burada zeytinyağında seçimi yaparken riviera yerine sızma almalısınız bu konuda lütfen dikkat edin çünkü sızma yağ saftır riviera içerisindeki etken maddeler ile maskeye farklı şekillerde etki edebilir.

Salatalık 1. Ve 2. Salatalık maskesinde olduğu gibi iyice rendelenir. Sonrasında pirinç unu ile karıştırılır ve mikrodalga içerisinde 10 dakika kadar ısıtılır. Sonrasında bulamaç halinde bir karışım çıkacak diğer malzemeleri de ekledikten sonra karıştırıp ılıması için biraz beklenir be 30 dakika kadar cilde uygulandıktan sonra sabun kullanmadan cilt temizlenir. Bilinmesi gereken nokta bu maske size parlaklık ve dolgun görünüm sağlayacaktır eğer yağlı bir cilde sahip iseniz bir numaralı salatalık maskesi tarifini kullanmanızı tavsiye ederim.

 1. Salatalık maskesi

Bu salatalık maskesinin tarifi m.ö. 3000lerde Çin’de kullanılmakta idi ve günümüzde halen en popüler salatalık maskesi tarifidir bu sebeple en sona saklama gereğini duydum.

Malzemeler sadece 1 adet salatalık ve süt. Bir salatalığı bir kaba alın ve iyice ezin; suyunu süzün ve ardından kalan posaya süt ilave ediniz. Miktarı göz kararı ile belirleyin sonrasında 20 dakika kadar yüzünüze uygulayın sonrasında ılık su ile temizleyiniz… Bu maskeyi yağ ile desteklemeye gerek kalmadan kuru ve yağlı olmak üzere her cilt tipi kullanabilir, güvenle…

Genel olarak salatalık maskelerinin tamamı kırışıklık, yağlı cilt sorunu, cilt lekeleri, ciltteki cansız görünüm gibi etkenler için kullanılır ve bilinmesi gerekir ki salatalığı diri olarak tüketmekte cilt için maske yolu ile kullanmak kadar faydalıdır… Eğer salatalığın velinimetlerinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız iki yolla da salatalığı değerlendirebilirsiniz.

Paylaşın

Views
  16.061

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.972

  Oğluma Güzel Sözler

  3.249

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.293

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.745

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.