6 ay önce
6 ay önce

Salatalık – Salatalığın Faydaları

Merhaba bugün alternatif tıbbın faydaları göz ardı edilemez bir gerçek. Tarihi genel tıbbın gelişiminden binlerce sene evvel şekil almış ve şu anki modern tıbbın kökenini oluşturmuştur.

Çok bulunuyor, sürekli elimizin altında diye bir bitki veya meyvenin faydası yok gibi düşünmekte hatadır bu durumda olmadıkları durumu düşünmek bile istemezsiniz. Salatalık hem tüketimi hem de alternatif kullanımları yönünden çok kıymetli bir sebzedir.

İnsanlar su tüketimine çok az rol veriyorlar hayatlarında bu sebeple sulu meyve ve sebze yemek çok mühimdir, salatalık içeriği bakımından bol suludur bu sebeple su seviyesinin fazla olması insan için yararlarından ilkidir.

 

Vitaminlerin insan vücudu için önemi tartışılamaz ve salatalık bu konuda içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde önemli bir sebzedir. Salatalıkta bulunan vitaminler: A, C, B1, B2 vitaminleri ile birlikte fosfor, demir, kükürt, magnezyum ve protein.

Salatalık faydaları insan için şu şekillerde sıralanabilir;

 • Kan temizleyicidir. Kan temizleyici özelliği ile ödem attırır gibi bir sonuçta çıkartabiliriz.
 • İdrar sökücüdür. Sulu bir sebze olmasından kaynaklanan idrar sökücülüğü özelliği böbrek taşı rahatsızlığı olanlara iyi gelir ki; su tüketirken ek olarak taş düşürme sırasında salatalık tüketmek özellikle erkekler için geçişleri son derece kolay hale getirecektir sadece su kullanımına nazaran.
 • Bağırsakları yumuşatır. Bu şekilde özellikle kabız rahatsızlığı çeken her iki cins için de etkilidir ki ishal olduğunuz zamanlarda da kullanabilirsiniz su kaybını ve vitamin desteğini almanız açısından çok etkili bir sebzedir.
 • Sinirleri yatıştırır ve harareti keser. Arkadaşlar salatalık etkilidir ama eğer sinirleriniz gergin ise bir parça çikolata tüketin hararetinizi de kesmek için özellikle yaz aylarında 1 bardak çay iyi gelecektir salatalıkta etkilidir ama bu saydığım çikolata ve çay iki durum için birebirdir.
 • Uykusuzluk, romatizma, enfeksiyonlara karşı hassasiyete, kalp ve damar yollarına iyi gelir…

Yani genel manada birçok rahatsızlığa birebirdir ki eğer salatalığı kabuksuz yemek isterseniz bu faydalardan pek çoğunu elinizin tersi ile itmiş sayılırsınız. Birçok meyve ve sebzenin kabuğu evrim sürecinde keratin halinde vitaminler ile örülmüştür ki dayanıklılığı artırmak adına bu sebeple her meyve ve sebzeyi kabuğu ile tüketmeye çalışın. Salatalığı tüketme şekillerinden diğer bilinen yollar ise turşu şeklinde ve haşlama yolu iledir ki salatalık çeşitlerinden her biri haşlanmaz sadece 1 kaç tür haşlama için uygundur ve genelde uzak doğu ülkelerinde bulunur zaten salatalığın şifalı özelliklerini ilk keşfedenler Çin’lilerdir.

Salatalığın tıbbi özelliklerinden birinin cilt bakım özelliği olduğunu biliyorsunuzdur. Panax ginseng m.ö. 3000 yıllarda uzak doğuda kullanılmaya başlandığı dönemlerde salatalık doğranarak süt ile karıştırılır ve ezilen karışım cilt maskesi olarak kullanılırdı ki sivilce, kırışıklık, siyah noktalar gibi cilt problemlerinde bugün bile akla gelen ilk yol salatalık maskeleridir.

Paylaşın

Views
  11.929

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.434

  Oğluma Güzel Sözler

  2.170

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.517

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.479

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.