7 ay önce
7 ay önce

Sivilce Tedavisi İçin Birkaç Öneri

Sivilce tedavisi, öncelikle bir kaç gün içerisinde sonuç vermez. Aşağıdaki önerileri 8 haftaya kadar uygulamak gerekir. Hatta sivilceler azalmaya başlamadan hemen önce daha kötüye doğru gidebilir. Eğer 8 haftadan sonra bir gelişme olmadıysa uzman bir hekime başvurmanız gerekir.

 

Eğer sivilceleriniz size gerçekten büyük sıkıntı veriyorsa ve basit yöntemler işe yaramayacak kadar sorun büyükse, veya derinizde iz bırakıyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz sivilceler için size sivilce kremi önerebilir. Hatta oral antibiyotik tedavisini de gerekli görebilir.

 

Sivilce tedavisinde uygulanan kremler yüzdeki yağ kanallarını açar ve tıkanmasını önler. Böylece tekrar sivilce oluşmasını da engeller. Antibiyotikler ise sivilce oluşumunda katkıda bulunan bakterileri yok eder.

 

Eğer ciltte bulunan gözenekler, Sebum ve ölü deri  hücreleriyle dolar ve tıkanırsa bakteriler de üremek için fırsat bulur. Farklı büyüklükte ve sertlikte sivilceler oluşur. Oluşan cerahat içinde, Sebum, ölü deri hücreleri ve bakteriler bulunur.

 

Sizi rahatsız eden sivilce sorunlarınız için aşağıdaki basit yollar size fayda sağlayabilir :

 

 • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Böylece sağlıklı bir deriye de sahip olacaksınız.

 

 • Bol su için. Böylece derinin esnekliği artar ve bu esnekliğini sürdürür. Artıkların gözeneklerden çıkmasına yardım eder. Ayrıca vücutta  ne kadar az atık kalırsa, cilt o kadar güzelleşir.

 

 • Küçük egzersizler kalbimiz ve vücudumuz için iyidir. Vücudumuzun kan dolaşımını artırır, böylece cilt yeteri kadar oksijen görür ve besinlerin faydalarını da artırır.

 

 • Sigara ve alkol kullanmayın. Bunlar C vitaminini vücuttan uzaklaştırır, deriyi sıkı tutan elastik dokulara zarar verir. Alkol diğer taraftan deride kırmızı noktalar ve kaşıntıya sebep olur ve damarlarınızı genişletir.

 

 • Sivilceleri sıkmayın, patlatmayın. İz bırakmasına neden olabilirsiniz. Sivilceleri fırçalamakta çok kötü bir yöntemdir. Su ile beraber sert bir bez, havlu kullanmayın. Bunlar yağlanmayı daha fazla artırır ve yara izlerine de sebep olabilir. Sadece ellerinizi kullanın, Günde 2 defa, ılık su ile yumuşak bir sabun kullanarak yüzünüzü yıkayın. Ellerinizle yüzünüze defalarca masaj yapın. Sonra bol su ile durulayın.

 

 • Stres, deri ve vücut sağlığı için aşırı derecede zararlıdır. Stresten uzak durmaya çalışın.

 

 • Bazı gıda maddelerinin sivilce yaptığı yanlış olsa da, bazı yiyecekler bünyeye göre var olan sivilcenizi artırabilir. Sivilcelerinizi artıran bir yiyecek hakkında şüpheleriniz varsa ondan bir süre uzak durun.

 

 • Yüzünüze gereksizce dokunmaktan kaçının. Her dokunuş cildinizdeki bakteri sayısını artırır.

 

 • Güneş sivilcelere iyi gelmez.

 

 • Terlediğiniz zaman duş alın. Nemli giysileri giymeyin. Bakteriler nemli ortamları sever. Ayrıca terli cilt sivilceleri artırır.

 

 • Eğer saç spreyi kullanıyorsanız, onları yüzünüzden uzak tutmayı deneyin. Çünkü cildinizdeki gözenekleri doldurup, tıkayabilir.

 

 • Eğer uzun saçlarınız varsa, yüzünüzden uzak tutun ve yağı azaltmak için muntazaman yıkayın.

 

 • Kullandığınız kozmetik ürünler sivilcelerinizi artırabilir. Belli bir süre kullanmayın ve aradaki farkı gözlemlemeye çalışın.

 

 • Kafanızdaki şapkalar, saç çizgisi boyunca sivilcelere sebep olur. Şapka veya bantların sivilcelerinizi kötüleştirdiğini düşünüyorsanız kullanmayın.

 

 • Nemlendirici gibi ürünler kullanıyorsanız yağ içermeyenleri tercih ediniz.

 

 • A vitamini cilt için önemlidir. A vitamini açısından zengin beslenen kişilerin, diğerlerine göre çok daha az sivilce problemi yaşadığı yönünde bilgiler edinilmiştir. Havuç, yeşil biber, elma, armut, patlıcan, havuç, kereviz, lahana, karnabahar, ıspanak, taze fasulye, patates ve fasulye bol bol tüketin.
Paylaşın

Views
  15.134

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.607

  Oğluma Güzel Sözler

  2.986

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.125

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.679

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.