6 ay önce
6 ay önce

Sivilceler Neden Oluşur

Sivilcelere çözüm bulmak için ilk önce neden oluştuklarını bilmemiz gerekiyor.

 

Sivilce sık görülür ve rahatsız edici bir sorundur. Özellikle ergenlik başlarında ciltte yağlanma artar, yağ bezlerinin faaliyeti bozulur. Böyle deride yağ birikimi, gözeneklerde tıkanma, şişme, iltihaplanma, deri altı kisti olabilir.

 

Her ne kadar 12 – 18 yaş arası daha fazla görülse de her yaşta, her dönemde ve her insanda bu sorun gelişebilir. Kadınların % 70′ i, erkeklerin ise % 80′ inde hayat boyunca herhangi bir zamanda sivilce oluşabilir. Sivilce en fazla yüzde, üst boyun bölgesinde, omuzda, sırt bölgesinde ve göğüste oluşmaktadır.

 

Deride bildiğimiz gibi küçük gözenekler vardır. Ciltte bulunan yağ bezleri bu gözeneklerden Sebum denilen bir madde salgılar. Bunun amacı cildi korumaktır.

 

Çoğu zaman salgı bezleri, sebumu doğru miktarda salgılar ve gözenekler açıktır. Ama bazen bir gözenek, çok fazla sebumla doldurulur ve bu gözenekleri tıkar. Yağ bezlerinin salgıladığı bu Sebum dışarı atılmaz ve kıl kökünde birikirse sivilce oluşur. Bir takım bakteriler orada üremeye başlar  küçük iltihaplanmalar ile birlikte içinde cerahat oluşur. Bu cerahatin içinde Sebum, ölü deri hücreleri ve bakteriler bulunur.

 

Bazen kendi kendine geçse bile, bazı tedavi gerektiren durumlarda geç kalmalara, yanlış bilgilenme sonucu yanlış uygulamalara, kalıcı izlerin oluşumuna ve hatta şikayetin artmasına neden olabilir.

 

Yağlı yiyecekler, patates kızartmaları veya pizza sivilcelere neden olmaz. Beğenerek yediğiniz bir çikolata ya da içtiğiniz soda da sivilce yapmaz. Kısaca, gıdalar sivilce oluşumuna sebep olmaz. Ama çok aşırı yağlı yiyecekler, cilt tipinize göre ciltte yağlanmayı az da olsa artırabilir. Sivilce oluşturucu etkileri olmasa da var olan sivilceleriniz üzerine küçük bir miktar kötü etki edebilir.

 

Eğer ebeveyninizin  gençliklerinde sivilce varsa, sizinde olması muhtemeldir. Yani genetik faktörden söz etmek mümkündür.

 

Stres, sivilcenin daha kötü olmasını sağlar. Çünkü streslendiğiniz zaman daha çok üretilen sebumun gözenekleri tıkama olasılığı vardır.

 

Güneş ışınlarının sivilceleri geçirici etkisi yoktur. Güneşte fazla kalmak yüzde yanıklara ve cilt kanserine kadar giden etkileri olabilir.

 

Yapılan egzersizler sonucunda ya da sıcaktan terlediyseniz duş almanız iyi olur. Terleme sivilcenin artmasına sebep olabilir.

 

Adet düzensizlikleri ve  hormonal bozukluklar sivilceleri artırabilir.

 

Yanlış kozmetik ürünleri kullanmak, kozmetik salonlarındaki uygulamalar cilt bozulmalarına ve sivilcelere neden olabilir.

 

Kafanızdaki şapkalar, saç çizgisi boyunca sivilcelere sebep olabilir. Onların sivilcelerinizi kötüleştirdiğini düşünüyorsanız kullanmayın.

Paylaşın

Views
  11.933

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  5.434

  Oğluma Güzel Sözler

  2.170

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  1.517

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.479

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.