7 ay önce
7 ay önce

Susam Kaç Kalori

Susam kaç kalori: Tam olarak anlaşılması için değerleri çorba kaşığı hesabıyla vermek doğru olacaktır. 1 çorba kaşığı içerisinde 84 kalori var. Yaklaşık olarak 15 grama denk gelir.

Susam besin değerleri
15 gramı ne kadar Karbonhidrat içerir: 1.5(g)
15 gramı ne kadar Protein içerir: 2.7
15 gramı ne kadar Yağ içerir: 7.6

Susam kilo yapar mı: Yağ içeriği aşırı yüksek bir besin olması nedeniyle fazla tüketildiği taktirde formunu korumak isteyenler için iyi olmaz. Özellikle de hamur işleri ile yapılan börek, çörek gibi çeşitlerde kullanılır. Zaten böyle bir yağ oranı fazla bir baharatı tüketim hemde hamur işi tüketilirse hiç iyi olmaz. Mümkün olduğu kadar kepekli un tercih edilmeli ve illa içerisine susam atılmak gerekse çok az miktarda kullanılmalıdır.

Susamın Faydaları ve Zararları neler: İçeriğinde bol miktarda folik asit,potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif bulunduran bir besindir.  Diğer vücuda faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Gün içerisinde vücudun bitkin düşmesini engelleyerek, enerji verir. Herhangi bir solunum yolu hastalığı olan kişilere yararlıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. Susam yağı safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Gaz söktürür. Karın ağrısını azaltır. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır.  Bunların dışında da bilinen veya bilinmeyen birçok faydası olan bir şeydir. Fakat yukarıda da hatırlatıldığı gibi tüketimi yapılırken, özellikle diyet yapan veya formunu korumak isteyen kişiler çok dikkat etmelilerdir.

Paylaşın

Views
  15.473

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.754

  Oğluma Güzel Sözler

  3.086

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.165

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.705

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.