Tatlı Su Balık Avcılığında Kullanılan Yemleri

Tatlı sularda kullanılan yemlere bakacak olursak, çok fazla çeşidin kullanıldığı bilinmektedir. Tatlı sularda kullanılan böcekler ve bunların larvaları yem olarak kullanılırken denizde pek işe yaramamaktadır. Toprak solucan, kan sülükleri tatlı sularda balık avlama da oldukça fazla kullanıldığı bilinmektedir.

Dut
Avlanma yapılan bölgede dere ve göl kenarındaki dut ağaçlardan döküldüğü zamanlarda balıkların dutlara tepki verdiği ve yedikleri görülmüştür bu sebepten yem olarak da tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sülük
Genelde sazlık alanlarda ve bataklık olan yerlerde bulunur buralarda toplanır. Sülük toplarken dikkat edin elinize veya bacağınıza yapışabilir. Elinizde fazla hırpalamadan bir kaba konulması gerekir. Tatlı su kefali, yayın balığı, sudak, turna ve tatlı su levreği gibi balıkların avlarında kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Salyangoz
Yağışlı havalardan sonra bulabilirsiniz, çayırlık alanlardan toplanır. Kabuklarını kırıp yem olarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

PastırmaSucukSalam vb.
Bu tür yemler genelde tatlı sularda gezen etobur diye adlandırdığımız sudak, yayın, kefal, levrek, turna vb. balıkların avcılığında kullanabiliriz.

 

 

 

 

 

 

Kurtçuk
Bekletilmiş çürümüş olan yiyeceklerde et ve türü çöplerde kalan kurtçukları da balık yemi olarak kullanabiliriz.

 

 

 

 

 

 

Düdük Makarna
Size yetecek kadar aldığımız düdük makarnanın içini ekmek içi ile doldurun doldurduktan sonra ılıktan biraz fazla sıcak suyun içine kırmızı bir renk gıda boyası koyduğunuz suyun içinde hafiften yumuşayana kadar bekletin daha sonra kurumasın diye nemli bezin içinde saklayın. İğnenize takabilirsiniz yanında solucanda kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Solucan
Toprakta yaşayan solucanlar tatlı su balıklarının avında çok fazla yararlanılan yemlerden biridir. Çeşme yakınlarında su kenarlarında yani ıslak yerlerde her mevsim bol miktarda kullanılabilir. Topraktan çıkarmanızda oldukça kolaydır. Topladığınız solucanları nemli veya ıslak yerlerde tutarsanız uzun süre saklayabilirsiniz. Toprak solucanlarından sazan, yılan balığı, bıyıklı balık vs. her türlü balık avında kolayca kullanabilirsiniz.

 

ÇİME
Denizdeki balıklar arasında değersiz olan balıkları da yem olarak kullanabilirsiniz. Küçük balıkları akan dere ağızları nehir ve kıyı yerlerinde bulunur ve kepçe ile yakalamak mümkündür.

 

Paylaşın

Views
  16.105

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.986

  Oğluma Güzel Sözler

  3.258

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.296

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.748

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.