Tatlı Su Balıklarındaki Hastalıklar

Denizlerde kirlilik oluşturan atıklar ya da farklı etkenler balıklarda belli hastalıkların oluşmasına neden olurken tatlı su balıklarında da kirliliğin boyutları çok daha kısa sürede ve etkili bir biçimde olabilecektir.

Hastalıklar ortaya çıktıktan sonra çok fazla çözümü bulunmamakta bu nedenle hastalık belirtilerini öğrenerek bu balıkların sofralarımıza gelmesini engellemeliyiz. Tatlı su balıklarında hastalıklar kategorisinde mantar hastalığı en çok bilinen türler arasında yer almaktadır.

Daha çok zayıf balıklarda görülmekte besin yolu ile balıklar arasında bulaşarak balıkların iç organlarında hasarlar oluşturmaktadır. özellikle yumurtlama zamanlarında balıklarda bulunan bu hastalık yüzünden verim düşebilmektedir. Hastalık belirtisi olarak balığın vücudundaki pamukçuk şeklindeki beyazlıklar gösterilebilir. Bu beyazlıkların bulunduğu alanlarda mutlaka hasarlar oluşmuş demektir.

Diğer bir hastalık çeşidi ise tüberkülozdur. Büyümüş bir tümör gelişimi olan bu hastalıkta balıklarda normalde de bulunan bakterilerden çok fazla olması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemlerindeki zayıflık bu artışın ana nedenini oluşturmaktadır. Bu hastalık balıklarında kötü taşıma koşulları ile ortaya çıkmakta ve artan bakteriler çürümüş alanları işgal ederek tehlikeli enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

Tatlı su balıklarında hastalıklar alanında özellikle balık yetiştiricilerinin dikkat etmesi gereken pek çok durum bulunmaktadır. Balıkların hareketlerinde, vücut yapılarında, beslenme zaman dilimlerinde var olan değişiklikler titizlikte takip edilmeli, yapılan gözlemlerdeki en ufak değişiklikte veteriner hekimlere başvurulmalıdır. Bu alan yetiştiricilerin en sık karşılaştığı hastalıklardan birisi furunkulosis olmaktadır.

 

 

Kolayca bulaşan bu hastalık, bakterilerle yayılmaktadır. Alabalık ve sazan başta olmak üzere balık türlerinin çoğunda rastlanabilmekte, aynı havuz içerisindeki diğer balıklara da suyolu ile bile geçebilmektedir. Solungaçlarda oluşan tahribatlar bu hastalığın en belirgin belirtileri arasında yer alır. Yemleme aşamasında yapılacak ilaçlı tedavi ile balıklar kurtarılabilecektir. Ilık sularda yaşayan balıklarda sık rastlanan bir hastalık ise solungaç hastalığı olarak bilinmektedir.

 

Bakterilerle ortaya çıkan hastalık bazen zirai ilaçlara veya kimyasal maddelere maruz kalmış balıklarda da görülebilmektedir. Balıkların yaşam alanların içerisindeki suyun ısı derecesi 10c dereceyi aştığında ve kalabalık balık gruplarının yaşadığı bölgelerde bu hastalık daha fazla görülmektedir. Bu tür hastalıklarda hastalık ancak kontrol altında tutulabilir balıkların yaşam alanlarındaki sıcaklık düşmeden balıklardaki hastalık tamamen ortadan kalkmaz.
Tatlı su balıklarında hastalıklar alanında başka önemli bir hastalıkta yüzgeç hastalığıdır. Deniz balıklarında da görülebilen bu hastalığa balık yaşam alanındaki kirlilik ve kültür balıkçılığındaki eksik vitaminle yemleme neden olmaktadır. Genellikle karşılaşılan hastalıklarda kirlilik önemli bir etken olmakta bu nedenle balıkların yaşam alanlarındaki hayatlarının devam edebilmesi için hijyenik ortamlar en önemli kriterler olmaktadır. Bozulan yaşam alanı dengesi balıklarda hastalık olarak kendini gösterecek, fark edilmeden tüketilen bu balıklarda insan sağlığını etkileyecek tehlikelerde oluşturacaktır. bu açıdan ister denizlerde ister tatlı sularda balık yetiştiriciliğinde temiz ortamlar, sağlık ve lezzetli balıklar olarak bize geri dönecektir.

Paylaşın

Views
  16.064

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.973

  Oğluma Güzel Sözler

  3.249

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.294

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.745

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.