Tüm Balıkçıların Korkulu Rüyası Kene

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Türkiye’de ilk olarak 2002 yılında Tokat ilinde tespit edilmiştir. Dünyada 850 kene türünden ülkemizde varlığı bilinen 32 tanesi bölgeden bölgeye değişmektedir ve farklı isimlerle anılmaktadır. Kene, eklem bacaklıların örümcekler sınıfından gözsüz ve kan emici bir dış parazit olmaktadır. Özellikle göçmen kuşlar vasıtasıyla hastalıkları yayılmaktadır. Kedi, köpek, koyun, insan gibi canlıların derisine yapışarak kanlarını emerler. Yumurta ile çoğalırlar ve yaprak, çöp ya da hayvan kılları arasına yumurtalarını bırakmaktadırlar. Keneler, kan emdiklerinde orijinal durumlarında onlarca kat daha fazla büyümektedir. Kene tedavisi oldukça zor olan ve sonucu ölüme kadar gidebilen son derece tehlikeli bir durumdur. Oluşturduğu hastalıklar ise, Lyme Hastalığı, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Beyin iltihabı gibi hastalıklardır.

Kan emen bir keneyi deriden bilinçsizce söküp atmak hastalık bulaşma riskini artırmaktadır. Çıkarılmaya çalışılan kene, tepki olarak midesinde bulundurduğu bakteri ve mikroplarla dolu kanı geriye boşaltmaktadır. Cımbız gibi malzemelerin yardımıyla deriye en yakın yerden sıkıca tutularak dik şekilde derilen çekilmektedir. Özellikle balık avı yapan kişilerin korkulu rüyası olan bu durum, dikkat gerektirmektedir. Batı Avrupa ülkelerinde halk, kene ve bulaştırdığı hastalıklar konusunda son derece duyarlı vatandaşlardır. Bu anlamda kenenin zarar göstermeden çıkarılmasını sağlayan özel bir alet geliştirmişler. Bu aletin ülkemizin piyasasında varlığı henüz bilinmemektedir. Keneyle ilişkili hastalıkların en sık rastlandığı ülkelerden biri olan Amerika’da keneyi döndürmeden kolay ve güvenli bir biçimde çıkarmayı sağlayan özel bir kaşık geliştirilmiştir. Bu kaşık, özel şekli sayesinde balık avı yapan bireylerin, ulaşması güç olan eklem ve kasık yerleri gibi kısımlarına yapışan kenelerin keneye zarar vermeden çıkarılmasını sağlamaktadır.

Herhangi bir sağlık kurumuna ulaşma imkânınızyoksa şu aşamaları takip etmelisiniz; Kenenin üzerine kimyasal madde dökmemelisiniz. Eğer bunu yaparsanız kene rahatsız olur ve sizi bırakır. Ancak bu sırada emdiği kanın bir kısmını kusar ve midesinden gelen tehlikeli mikrop ve virüsleri vücudunuza bulaştırmaktadır. Özellikle balık yemleri atan kişiler beklemeleri esnasında dikkat etmeleri ve kullandıkları malzemelere özen göstermelidir. Aksi takdirde virüs kapabilirler. Ucu ince olan bir cımbız kullanarak kenenin vücudunuza en yakın noktası olan yani kan emdiği hortumdan kibar ancak sağlam bir biçimde kavramalısınız. Kenenin vücuduna asla dokunmamalısınız. Bu durum emdiği kanın geri boşalmasına sebep olur. Keneyi çıkardıktan sonra ise, ısırılan yeri alkol ya da sabun ile temizlemelisiniz. Keneyi düzgün bir şekilde saklamalısınız. Tanımlama için gerekli görülebilir. Keneyi öldürmek için onu ezmemelisiniz. Bu durum patlamasına sebep olabilir. En yakın zamanda bir sağlık kurumunda muayene olmalısınız ve kontrol yaptırmalısınız. Balık yemleri atan kişiler, kenenin tutup çekilmesini sağlayan çıkarma yöntemlerinin tamamı, kenenin panikleyip midesinde bulundurduğu kanı geri boşaltmasına neden olduğu için dikkat etmesi gerekir. Yani bu sebepten dolayı kene çıkartılmamalı ve kendiliğinden çıkması sağlanmalıdır. Kendiliğinden çıkmasını sağlamak için yapmanız gereken bir yöntem ise, avınızı olduğu yere bırakın ve parmak ucunuzu ıslatın. Keneye baskı uygulamadan kenenin etrafında parmak ucunuzla dairesel hareketler yapın. Bir süre sonra kene kendiliğinden yapıştığı yerden ayrılacaktır. Çıktığı anda çok dikkatli olmalısınız ve başka bir yere yapışmamasına olanak sağlamadan tırnaklarınızın ucu ile alıp atabilirsiniz. Avlanırken böyle durumlara dikkat etmelisiniz ve bilinçli olmalısınız. Balık avlayayım derken sonunuz hüsran olabilir. Kazasız ve belasız keyifli bir avlanma sağlamak istiyorsanız dikkati elden bırakmamanızı tavsiye ederiz. Keyif yapmak yerine sağlığınızdan olmamaya özen gösterin. Küçücük bir şey deyip geçmeyin.

Paylaşın

Views
  15.133

  Babadan Kızına Güzel Sözler

  6.607

  Oğluma Güzel Sözler

  2.986

  Nişanlıya Güzel Sözler / Güzel Mesajlar

  2.125

  Annenin Kızına Gurur Sözleri

  1.679

  Erkek Seyrek Saç Modelleri

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.